Nvidia staví izraelský superpočítač pro umělou inteligenci. Bude jedním z nejrychlejších na světě
Společnost Nvidia Corp. staví nejvýkonnější superpočítač v Izraeli, který má uspokojit prudce rostoucí poptávku zákazníků po aplikacích umělé inteligence. Systém vycházející z cloudu bude stát stovky milionů dolarů a částečně funkční má být do konce letošního roku. Oznámila to Nvidia, která je nejhodnotnějším výrobcem čipů na světě.
Systém nazvaný Israel-1 by měl mít výkon pro zpracování úloh umělé inteligence až osm exaflopů, což z něj udělá jeden z nejrychlejších superpočítačů s umělou inteligencí na světě. Jeden exaflop má schopnost provést jeden trilion výpočtů za sekundu. Viceprezident firmy Nvidia Gilad Shainer uvedl, že firma spolupracuje s 800 izraelskými startupy a desítkami tisíc softwarových inženýrů.
Akcie výrobce čipů Nvidia v průběhu čtvrtečního obchodování předvádějí neskutečnou jízdu, když přidávají více než 25 procent. Pátá nejhodnotnější americká společnost tak přešlapuje před dveřmi do toho nejelitnějšího klubu na Wall Street, klubu bilionových firem. Ten má zatím čtyři členy, společnosti Apple, Microsoft, Alphabet a Amazon. Nvidii do bilionové tržní hodnoty chybí už jen nějakých 50 tisíc dolarů.Nvidia se dere do nejelitnějšího klubu na Wall Street
Zprávy z firem
„Generativní umělá inteligence se v dnešní době dostává všude. Potřebujete mít možnost provádět trénink na velkých souborech dat,” řekl agentuře Reuters Shainer. „Tento systém je natolik rozsáhlý, že skutečně umožní provádět trénink mnohem rychleji, vytvářet rámce a budovat řešení, která mohou řešit složitější problémy,” dodal.
Akvizice za sedm miliard dolarů
Systém vyvinul bývalý tým firmy Mellanox. Nvidia koupila izraelského designéra čipů Mellanox Technologies v roce 2019 za téměř sedm miliard dolarů, v přepočtu 154,8 miliardy korun. Svojí nabídkou překonala Intel.
Chatovací robot ChatGPT společnosti OpenAI byl vytvořen za pomoci tisíců grafických procesorů firmy Nvidia.
Umělá inteligence by mohla představovat „existenční rizika“ a vlády potřebují vědět, jak zajistit, aby technologie nebyla „zneužívána špatnými lidmi”. Prohlásil to bývalý generální ředitel Google Eric Schmidt, uvedl server CNBC.Umělá inteligence by mohla zabíjet, varuje bývalý šéf Googlu
Money
Mezi 50 nejvíce inovativními firmami světa je jen osm společností z Evropy, což je o polovinu méně než před dvěma lety. Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG). V první polovině žebříčku jsou podle něj pouze dvě evropské společnosti. Výrazně naopak roste zastoupení asijských firem.Evropě ujíždí vlak v inovacích. V Top 50 nejlepších firem světa je nahrazují asijské
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.