Zelené oázy v poušti. Český GreeenTech v Dubaji boduje, bude i v místní Ikei

O technologii pěstebních kontejnerů od firmy GreenTech je v Dubaji zájem. Její zakladatel, Dmitrij Lipovski, doufá, že si z Expa přiveze kontrakty za 10 milionů korun. „Švédům se to hodně líbí a chtějí naší technologii využít i v dubajské pobočce řetězce Ikea. A podařilo se nám dohodnout už i s jednou českou restaurací v Dubaji, která si od nás farmu z pavilonu odkoupí,” říká Lipovski.
Jaké jsou první dojmy z Expa?
Start byl pozvolnější, ale začíná se to tu pomalu rozbíhat. O našem projektu a celkově o českém pavilonu se začíná hodně mluvit. Naše bylinková farmička tady je skutečně malá, týdně jsme schopni vyprodukovat asi dvacet porcí mikrobylinek a asi 15 porcí salátů, které primárně dodáváme do Plzeňské restaurace v našem pavilonu. Zájem ale registrujeme i ze strany ostatních pavilonů, v nichž mají restaurace.
Kam tedy výpěstky z vaší hydroponické zahrady v rámci Expa míří?
Zájem mají z Holandska, Lucemburska, Saudské Arábie, Ukrajiny a také ze Švédska. Právě Švédům se technologie hodně líbí a chtějí ji využít i v dubajské pobočce řetězce Ikea. A podařilo se nám dohodnout už i s jednou českou restaurací v Dubaji, která si od nás farmu z pavilonu odkoupí. Do Prahy se tedy už nevrátí.
Z Dubaje si chceme přivézt zakázky za 10 milionů
Investice do účasti na Expu tedy nelitujete?
Absolutně ne. Z Prahy by se mi nepodařilo navázat kontrakty s podobnými subjekty. Navíc Dubaj je vzhledem k tomu, že tady nic neroste, pro naše podnikání zemí zaslíbenou. Nejenom česká restaurace zde bojuje s dodavateli. Dodavatelské řetězce ve food segmentu zde opravdu moc nefungují.
Jak velké zakázky plánujete z Dubaje přivézt?
Mým cílem je odjet se zakázkami za 10 milionů korun.
Kolik jste investovali do účasti na Expu?
Se vším všudy asi jeden milion korun.
Vaše „farma“ je i na nejnovějším Manifestu na Andělu. I tam se vám podařilo získat nějaké zakázky?
Už teď vím, že to byl hodně dobrý nápad, máme totiž hodně zajímavých poptávek. Jde o velké české firmy, které se o nás dozvěděli právě díky tomu, že někdo z jejich manažerů Manifesto navštívil. Projde tam tudy hodně lidí, a mít možnost prezentovat tam naši technologii, je skvělou marketingovou příležitostí. Odběr z našich výpěstků odtamtud je už jen takovou přidanou hodnotou.
Předpokládám, že vaším byznys modelem je prodej technologií, nikoliv produktů.
Ano, jsme spíš technologickou firmou než zelináři.
Na koho tedy s vaší technologií cílíte?
To záleží na typu technologie. V případě kontejneru, který znáte z Manifesto Marketu, cílíme na zemědělce nebo restaurační řetězce. Ale může jít třeba i firmu typu Škodovka, která provozuje firemní kantýnu. Pro takovou společnost je tedy na jedné straně výhodné, že má zajištěný odběr, a na straně druhé může ve své výroční zprávě demonstrovat snahu o snižování uhlíkové stopy.
Investice se vrátí do 3,5 roku
A na kolik takový kontejner vyjde?
Ten, co je na Manifestu, stojí 3,5 milionu bez DPH.
Kdy se firmě tato investice vrátí?
Přibližně do tří let.
Po návratu z Kanady se chtěl mladý pár usadit v Praze. Snil o domě, ve kterém bude klidně žít i pracovat. Výsledkem je vila postavená v duchu palladiánských staveb s technologiemi ovládanými umělou inteligencí.
Vila v Troji za 80 milionů má výjimečný výhled na Prahu i do budoucnosti
Enjoy
Nabízíte také designovou hydroponickou zahradu, ta je učena pro koho?
Ta zaujala například místní developery. Hodí se třeba do kanceláří, jde o modulární systém, díky kterému můžete rostlinami nechat porůst třeba i dvacet metrů dlouhou zeď.
Kromě emirátu, který trh vnímáte pro vaše technologie jako perspektivní?
Velkou Británii, bohužel ale na to, abychom tam směřovali a využili díru v dodavatelských řetězcích po brexitu, nemáme personální kapacitu.
V posledních měsících, a především týdnech, pozorujeme nebývalý růst ceny elektřiny a prakticky všech nejen energetických komodit. Elektřina je v současnosti nejdražší v historii a je dokonce i nad úrovní rekordního roku 2008.
Michal Macenauer: Elektřina zlevní, i tak vydělá ten, kdo si pořídí vlastní zdroj
Názory
Horizontální vila s dřevěným obkladem stojí na místě někdejšího industriálního areálu. Objekt vznikl podle projektu architektonického ateliéru ADR.
Na místě cihelny stojí vila s bazénem a heliportem
Enjoy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.