Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

O2 loni vydělala 6,5 miliardy, chyběly jí zisky z roamingu

Podíl PPF v operátorovi O2 překročil 90 procent. Investiční skupina přistoupí k vytěsnění drobných akcionářů.
ČTK
 ČTK

Největší tuzemský telekomunikační operátor O2 loni zvýšil konsolidovaný čistý zisk o desetinu na 6,5 miliardy korun. Celkové konsolidované výnosy skupiny, která působí v ČR a na Slovensku, vzrostly o 2,4 procenta na 40,7 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti.

Počet mobilních zákazníků v Česku se loni zvýšil o 75 tisíc na 6,043 milionu SIM karet, na Slovensku vzrostl o 21 tisíc na 2,25 milionu. O2 měla 879 tisíc pevných vysokorychlostních přípojek k internetu, což je nárůst o 24 tisíc a počet zákazníků televizních služeb stoupl o 74 tisíc na 603 tisíc.

Finanční výkonnost skupiny podle zprávy představenstva loni negativně ovlivnila koronavirová pandemie, nepříznivý vývoj v regulatorní oblasti a výrazný růst cen v ekonomice. V České republice se výnosy O2 loni zvýšily o 2,3 procenta na 33,2 miliardy korun, a to díky růstu výnosů fixního segmentu o 2,9 procenta na 12,5 miliardy korun, mobilní segment rostl o 1,9 procenta na 20,7 miliardy korun. Na Slovensku vzrostly celkové výnosy o 1,8 procenta na 7,8 miliardy korun.

T-Mobile, ilustrační foto

T-Mobile zvýšil zisk na devět miliard. Rapidně přibylo spotřebovaných dat v síti

Operátor T-Mobile zvýšil za tři čtvrtletí provozní zisk o 2,9 procenta na 9,2 miliardy korun. Tržby stouply o 5,1 procenta na 22,1 miliardy korun. Počet zákazníků se zvýšil o 150 tisíc na 6,41 milionu, uvedla firma. Konkurence výsledky dosud nezveřejnila.

Přečíst článek

„Přestože zákazníci i v roce 2021 pokračovali v trendu významného zvyšování své mobilní datové spotřeby, byl meziroční růst výnosů v mobilním segmentu v ČR negativně ovlivněn výrazně slabším roamingem a evropskou regulací terminačních poplatků, která vešla v platnost v druhé polovině roku. K nárůstu výnosů v segmentu pevných linek pomohly kromě O2 TV i další oblasti, jako jsou informační a komunikační technologie a prodej zařízení,” uvedlo představenstvo.

Výrazný propad v investicích

Vedení společnosti ve snaze kompenzovat negativní dopady pandemie, pokračovalo navzdory protichůdným inflačním tlakům ve snižování jak provozních, tak běžných investičních výdajů. To vedlo k nárůstu provozní ziskovosti i konsolidovaného čistého zisku. Konsolidované náklady zůstaly na předloňské úrovni 27 miliard korun.

Celkové konsolidované výdaje na investice loni klesly o 40 procent na 3,6 miliardy korun. V České republice operátor investoval celkem 2,1 miliardy korun. Tato částka zahrnuje i náklady na obnovu přídělu rádiových kmitočtů v pásmu 2100 MHz ve výši 0,6 miliardy korun a na získaný sportovní obsah. Na Slovensku více než 70 procent investic představovaly investice do sítí.

O2 patří do telekomunikační divize investiční skupiny PPF, která její akcie stáhla z burzy.

Vodafone

Vodafonu se vrátily zisky z roamingu. Loni vydělal 1,3 miliardy

Pandemické cestovní uzávěry připravily Vodafone o zisky z roamingu, které se už operátorovi postupně vrací. V uplynulém finančním roce poskočily o 83 procent.

Přečíst článek

 

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme