Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Obavy o národní bezpečnost. Biden zablokoval převzetí amerických oceláren s odnoží v Košicích

Převzetí oceláren U.S. Steel japonskou firmou Nippon Steel mělo podporu zaměstnanců americké společnosti
ČTK/AP
 ČTK

Bidenův krok znamená odříznutí důležité kapitálové linky pro U.S. Steel, považovanou za americkou ikonu, která se ale delší dobu potýká s problémy.

Americký prezident Joe Biden se podle očekávání rozhodl zablokovat plánované převzetí americké ocelárny U.S. Steel, kterou se za 14,9 miliardy dolarů (364,8 miliardy korun) chystal koupit japonský rival Nippon Steel. Biden své rozhodnutí zdůvodnil obavami, že by transakce mohla nepříznivě poznamenat národní bezpečnost. Americká ocelárna vlastní i košické železárny U.S. Steel Košice, dříve Východoslovenské železárny. Japonská společnost rozhodnutí americké vlády odsoudila. Spolu s U.S. Steel se proti němu chystá podniknout právní kroky.

Bidenův krok se dlouho očekával. Znamená odříznutí důležité kapitálové linky pro U.S. Steel, považovanou za americkou ikonu, která se ale delší dobu potýká s problémy. U.S. Steel uvedla, že bez slíbených investic japonské firmy, které mají činit téměř tři miliardy dolarů, bude muset zastavit provoz důležitých hutí.

Biden se rozhodl chystanou transakci zablokovat navzdory opačnému názoru některých vysoce postavených poradců, kteří se obávají, že by takový krok mohl poškodit americko-japonské vztahy, upozornil list The Washington Post. Odvolává se přitom na dva nejmenované představitele Bidenovy vlády. Japonsko je důležitým spojencem USA v indo-pacifickém regionu, kde obavy Washingtonu vyvolává hospodářský a vojenský vzestup Číny a hrozby ze strany Severní Koreje. Tokio je také největším investorem v USA.

„Podnikneme veškeré vhodné kroky“

Nippon Steel v reakci uvedla, že ji i firmu U.S. Steel rozhodnutí amerického prezidenta zklamalo. Oba výrobci oceli ve společném prohlášení uvedli, že „podniknou veškeré vhodné kroky“ k ochraně svých zákonných práv. „Je to bohužel varovný signál pro všechny společnosti se sídlem ve spojenecké zemi USA, které uvažují o významných investicích ve Spojených státech,“ dodaly obě firmy.

Bílý dům podle agentury Reuters uvedl, že rozhodnutí zablokovat převzetí se netýká Japonska. Motivem podle něj bylo zachování výroby oceli ve Spojených státech.

Proti dohodě je i nově zvolený prezident Donald Trump, který slíbil, že obchodu zabrání, a vlivné americké odbory. Biden už dříve prohlásil, že si přeje, aby firmu U.S. Steel vlastnil a řídil domácí subjekt. Spojením by vznikl třetí největší výrobce oceli na světě podle objemu produkce.

Odradí veto další investory?

Nippon Steel nabídla za druhého největšího výrobce oceli v USA vysokou prémii. Akcionáři U.S. Steel dohodu schválili drtivou většinou loni v dubnu.

Viceprezident pro výzkum oceli v poradenské společnosti Rystad Energy uvedl, že zablokování dohody může v krátkodobém horizontu odradit mezinárodní investory od podávání nabídek na politicky citlivé americké společnosti s odborově organizovanými zaměstnanci.

Společnost U.S. Steel byla založena v roce 1901 a má sídlo v Pensylvánii. Bývala symbolem americké ekonomické zdatnosti, v poslední době ale jen těžko drží krok se zahraniční konkurencí. Předloni jí mezi největšími ocelárnami světa podle údajů Světového sdružení oceli (WSA) patřilo 24. místo.

Košické ocelárny, někdejší VSŽ, po téměř čtvrtstoletí mění majitele

Košické ocelárny, někdejší VSŽ, po téměř čtvrtstoletí mění majitele. Od Američanů je kupují Japonci

Jeden z největších zaměstnavatelů na Slovensku, ocelárny US Steel Košice, kupuje japonský kolos Nippon Steel. Čtvrtý největší výrobce oceli na světě získá podle japonského listu Nikkei americký podnik US Steel za v přepočtu necelých 340 miliard korun, a to včetně dluhu. Cena tak zahrnuje čtyřicetiprocentní přirážku k páteční burzovní uzavírací ceně akcií US Steel. Ty v reakci na zveřejnění zprávy poskočily v americkém obchodování před otevřením tamních burz o více než pět procent, vzápětí ale většinu tohoto svého zisku zase odevzdaly,  

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

O český pavilon je zájem mezi návštěvníky EXPO 2025 v Osace

V centru letošního EXPO v Osace jsou inovace. A myšlenka sdílení dobrých nápadů, uvedl ministr Lipavský

Přečíst článek
Doporučujeme