Upadá zájem o české firmy. Nejvíc jich koupili Slováci

Zahraniční podnikatelé v prvním pololetí koupili 1216 českých firem. V meziročním srovnání je to sice o 1,7 procenta více, předchozí rok byl ale významně poznamenán koronavirovou pandemií, která utlumila akviziční apetit.
Nejvíce firem koupili Slováci, kteří tak poprvé od roku 2018 v nákupech překonali Ukrajince. Uvedla to poradenská společnost Dun & Bradstreet. Ve srovnání s prvním pololetím roku 2019 zahraniční podnikatelé letos koupili o třetinu méně českých firem.
„Obchod s firmami loni výrazně ochladl a ani v prvním pololetí 2021 nedošlo k výraznějšímu obratu. Analýzy Dun & Bradstreet naznačují, že již zvýšená rizika, kterým podniky čelí kvůli koronavirové pandemii, dále vzrostla. Podmínky pro podnikání zůstávají ztížené, cestování je omezené, vyhlídky do budoucnosti nejisté – to jsou hlavní důvody, proč zahraniční podnikatelé kupují méně českých firem než v předchozích letech,” uvedla analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová.
Holding Czechoslovak Group (CSG), který vlastní miliardář Michal Strnad, dostal pokutu 4,5 milionu korun. Udělil mu ji od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za to, že v roce 2019 koupil skupinu sedmi firem dřív, než tuto transakci antimonopolní úřad povolil.
Strnad dostal pokutu za převzetí firem bez povolení antimonopolního úřadu
Zprávy z firem
Nejvíc kapitálu plyne z Nizozemska
Slováci v pololetí koupili 313 firem, meziročně asi o třetinu více. I v letech 2014 až 2017 nejvíc českých firem prodaných do zahraničí mířilo na Slovensko, od roku 2018 do roku 2020 prvenství patřilo Ukrajincům. „Domníváme se, že ztížené podmínky pro cestování způsobily pokles aktivit Ukrajinců v oblasti akvizic našich firem,” uvedla Štěpánová. Ukrajinci letos v pololetí koupili 254 firem, meziročně o 110 méně. Následují Maďaři (90), Poláci (80), Rumuni (53), Rusové (44) a Němci (41).
Z pohledu objemu ovládnutého kapitálu v základním jmění koupených firem první příčka patří podle analýzy Nizozemcům s 3,2 miliardy korun. Následuje Kypr (482 milionů korun), Německo (120 milionů korun) a Velká Británie (83 milionů korun).
Firemní dluhopisy mohou být výborným investičním nástrojem, pod podmínkou, že investor umím rozlišit dobře připravenou emisi od té špatné. Přinášíme investorské desatero, které by vám v tomto ohledu mělo pomoci.
Desatero investora do firemních dluhopisů. Na co se zaměřit
Money
Italská luxusní skupina Ermenegildo Zegna se dohodla, že v letošním roce vstoupí na burzu ve Spojených státech prostřednictvím spojení se speciální společností pro akvizice, tzv. SPAC. Hodnota firmy by měla činit 3,2 miliardy dolarů (69,4 miliardy korun).
Italská módní značka Ermenegildo Zegna míří na americkou burzu
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.