Obchodník s energiemi Alpiq Energy loni vydělal dvě miliardy. Rok předtím byl ve ztrátě

Společnost Alpiq Energy, která se zabývá obchodem s elektřinou i plynu v Česku, se po předloňské ztrátě 466,5 milionu korun loni vrátila do čistého zisku přes dvě miliardy korun. Tržby za prodej zboží, výrobků a služeb naopak klesly o skoro o dvě třetiny na 66,5 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy firmy.
Pro společnost tak byl loňský rok z hlediska zisku jedním z nejúspěšnějších v historii firmy. Loni přitom Alpiq Energy SE podle zprávy pokračovala v nové obchodní strategii, kdy je cílem většiny obchodů zisk z nákupu a prodeje energetických komodit, především elektřiny a plynu, čímž firma profituje z pohybů tržních cen. Na tržby pak měla vliv situace na trhu, kde nastal výrazný pokles cen energií.
V České republice je skupina Alpiq zastoupena dvěma společnostmi. Velkoobchodní společností Alpiq Energy SE, která operuje na trzích s elektřinou a plynem ve střední, východní a jihovýchodní Evropě a která nabízí dodávky elektřiny a plynu českým koncovým zákazníkům. Firma Alpiq Services CZ pak poskytuje obchodní služby dalším společnostem koncernu. Mateřská skupina Alpiq působí ve Švýcarsku. Zahajovací rozvaha tuzemské Alpiq Energy SE je datována do roku 2009.
Zkrachovalou společnost Tameh Czech, která dodávala energie Liberty Ostrava, kupuje skupina UCED miliardáře Pavla Hubáčka.
Tameh Czech má nového majitele. Firmu kupuje miliardář Hubáček
Zprávy z firem
Skupina Energo-Pro podnikatele Jaromíra Tesaře poslední energetickou krizi zvládla dobře, udělala si z ní ale jasný závěr. „Svět se mění a stává se více volatilním, nestabilním,“ řekl v rozhovoru pro Export.cz Petr Milev, výkonný šéf této mezinárodní skupiny se sídlem v Praze. „Musíme být připraveni na to, že krize budou přicházet, umět s nimi žít, počítat s vyšší nestabilitou a výkyvy cen energií.“
Šéf Energo-Pro: S vodními elektrárnami různě po světě jsme odolní vůči krizím
Money
Geologové a vrtaři Moravských naftových dolů (MND) dokončují nejhlubší vrt za uplynulá tři desetiletí. Průzkum se koná u obce Krumvíř na Břeclavsku. Finální hloubka je 4,34 kilometru a kompletně vyvrtáno bude v druhé polovině června. Průzkumný vrt slouží k objevení významného ložiska ropy a plynu na jižní Moravě.
Čtyři kilometry pod zemí. Obří vrt zkoumá významné ložisko ropy na Moravě
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.