Obrana Tchaj-wanu proti Číně? Pokud dojde k invazi, vyřadí se z provozu výroba čipů

Nizozemský výrobce strojů pro výrobu čipů ASML Holding a tchajwanský výrobce čipů Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) mohou vyřadit z provozu nejmodernější stroje na výrobu čipů v případě, že Čína napadne Tchaj-wan. S odvoláním na informované zdroje to píše agentura Bloomberg.
Úředníci americké vlády podle zdrojů v soukromém rozhovoru s protějšky z Nizozemska a Tchaj-wanu vyjádřili obavy, co se stane, pokud čínská agrese přeroste v útok na ostrov, na kterém se vyrábí drtivá většina vyspělých polovodičů na světě. ASML ujistila úředníky, že v případě hrozby je schopna tyto stroje na dálku vyřadit z provozu.
Mluvčí ASML, TSMC a nizozemského ministerstva obchodu se ke zprávě odmítli vyjádřit. Mluvčí americké Rady pro národní bezpečnost a ministerstev obrany a obchodu na žádost o komentář nereagovali.
Zatímco si Donald Trump už třetí předvolební kampaň nasazuje MAGA čepičku a trousí všude frázi America First, v současnosti to je paradoxně jeho protivník v nadcházejících prezidentských volbách, kdo Ameriku opět posadí na trůn. Alespoň pomyslně. Joe Biden totiž zavádí dost přísná cla na čínské zboží. Co bude následovat? Očekávat lze téměř cokoli.
Stanislav Šulc: Biden dokončí to, co spustil Trump. Celní válku s Čínou
Názory
Miliardový byznys
Dálkové vypnutí se týká strojů označovaných v tomto odvětví jako EUV. Ty využívají extrémní ultrafialové záření k výrobě čipů, které mají využití v umělé inteligenci (AI) či citlivějších vojenských aplikacích. ASML je jediným výrobcem těchto strojů na světě, prodávají se za více než 200 milionů eur (téměř pět miliard korun) za kus. TSMC je pak největším odběratelem těchto zařízení. Technologie EUV vyžaduje pravidelný servis a aktualizace a v rámci toho může společnost na dálku vynutit vypnutí.
Technologie firmy ASML je už dlouho předmětem vládních zásahů, jejichž cílem je zabránit tomu, aby se dostala do nesprávných rukou. Nizozemsko například zakazuje firmě prodávat stroje EUV do Číny kvůli obavám Washingtonu, že by Čína mohla získat výhodu v globální válce o čipy.
Čína dlouhodobě tvrdí, že ostroj Tchaj-wan je jejím územím. Čínský prezident Si Ťin-pching se zasazuje o sjednocení a odmítá vyloučit i vojenský zásah. Země buduje svůj vojenský a jaderný arzenál v největším rozsahu od druhé světové války a jeden z amerických admirálů v březnu předpověděl, že se Čína připravuje na to, aby byla schopna Tchaj-wan do roku 2027 napadnout.
Monopol ve výrobě čipů
Zhruba 90 procent nejmodernějších čipů na světě se nyní vyrábí na Tchaj-wanu. Americká vláda se proto snaží podpořit výrobu polovodičů na americkém území a slíbila výrobcům čipů dotace až 39 miliard dolarů (více než 885 miliard korun), aby země byla chráněna před případným budoucím narušením dodavatelského řetězce.
Německé automobilky BMW a Volkswagen a také britská Jaguar Land Rover (JLR) používaly součástky vyrobené dodavatelem, který je na seznamu firem zakázaných kvůli vazbám na nucenou práci v Číně. Uvádí to zpráva amerického Kongresu, na kterou upozornil server zpravodajské televize BBC.
Další selhání evropských automobilek. Odebíraly součástky od zakázané firmy z Číny
Zprávy z firem
Stroje EUV pomohly společnosti ASML stát se nejhodnotnější technologickou firmou v Evropě s tržní kapitalizací přes 370 miliard dolarů, což je více než dvojnásobek hodnoty americké firmy Intel, jejího velkého klienta. Od prvního vývoje v roce 2016 dodala firma klientům mimo Čínu více než 200 těchto strojů, nejvíce jich koupila společnost TSMC. Stroje vyžadují čistou údržbu a bez náhradních dílů od ASML rychle přestávají fungovat, uvedly zdroje. Údržba na místě je náročný úkol, protože stroje jsou umístěny v čistých místnostech, které vyžadují, aby technici nosili speciální obleky, aby se zabránilo kontaminaci.
Předseda správní rady TSMC Mark Liu loni v září v rozhovoru se CNN naznačil, že případný útočník na Tchaj-wan by zjistil, že stroje TSMC na výrobu čipů jsou mimo provoz. „Nikdo nemůže TSMC ovládnout silou,“ prohlásil. „Pokud dojde k vojenské invazi, učiníme továrnu TSMC nefunkční,“ dodal.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.