Obrat v autoprůmyslu. Srpnová výroba překonala předcovidový rok 2019
Výroba osobních aut za letošních osm měsíců meziročně vzrostla o 3,4 procenta na 801 774 vozů. Ještě v pololetí byla výroba proti loňsku o 8,5 procenta nižší. Uvedlo to Sdružení automobilového průmyslu. Za růstem stojí zlepšení situace v dodavatelsko-odběratelských řetězcích, ale také nízká srovnávací základna loňského roku. Loni od května produkci omezoval nedostatek čipů.
V červenci výroba vzrostla proti loňsku o 17 361 vozů, tedy o čtvrtinu, v srpnu pak byla vyšší o 65 023 vozidel, což je nárůst o 147 procent, a se 109 150 vyrobenými kusy byla nejvyšší od roku 2019. Produkce v letních měsících byla dokonce o 114 aut vyšší než v předkrizovém roce 2019.
Výroba aut od ledna do srpna 2022 a srovnání s předchozími třemi lety:
Škoda Auto od začátku roku vyrobila ve svých tuzemských závodech 452 907 osobních vozidel, což je meziročně o 6,9 procenta méně. Na konci července přitom ještě evidovala meziroční pokles o 16,3 procenta. Nošovická automobilka Hyundai zvýšila produkci o 17,1 procenta na 213 600 automobilů. Výroba Toyoty v Kolíně pak stoupla o 26,8 procenta na 135 267 vozů.
Automobilka Škoda Auto v srpnu zvýšila celosvětový odbyt o 1,4 procenta na 54 700 aut. Ve své zprávě to uvedl automobilový koncern Volkswagen, jehož je Škoda součástí. Celý koncern, který vedle značek skupiny Volkswagen zahrnuje i další značky, odbyt zvýšil o 12,7 procenta na 700 100 vozidel.Škoda Auto v srpnu zvedla odbyt, ale za zbytkem skupiny VW zaostala
Zprávy z firem
Podíl elektromobilů a hybridů na produkci automobilek dosáhl 10,8 procenta. Škoda vyrobila 45.618 elektrických vozů, z toho 35 977 bateriových elektromobilů a 9641 plug-in hybridních vozidel. V Hyundai bylo vyrobeno 40 606 elektrických automobilů, z toho 19.608 elektromobilů a 20 998 hybridů.
Po více než roce můžeme konečně konstatovat zlepšení situace ve výrobě automobilů. Jak produkce, tak i první registrace nových automobilů v Evropě se v srpnu konečně zvýšily. Extrémní růst cen energií ale zásadně ohrožuje konkurenceschopnost i udržení výroby v ČR a u nemalé části dodavatelského sektoru také jejich samotnou existenci,“ uvedl výkonný ředitel Sdružení automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.
„Po více než roce můžeme konečně konstatovat zlepšení situace ve výrobě automobilů. Jak produkce, tak i první registrace nových automobilů v Evropě se v srpnu konečně zvýšily,“ uvedl výkonný ředitel Sdružení automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.
Ceny energií jsou stále velkou hrozbou
„Extrémní růst cen energií ale zásadně ohrožuje konkurenceschopnost i udržení výroby v ČR a u nemalé části dodavatelského sektoru také jejich samotnou existenci. V tak komplexním výrobním řetězci, jakým je autoprůmysl, přitom platí, že výpadek jednoho či dvou klíčových dodavatelů může zastavit celé odvětví,“ dodal.
Provoz elektrických aut měl být levný, pak ale přišla energetická krize. V některých případech je tak jízda na elektřinu dražší než na benzin či naftu.Auta na elektriku ztrácí body. Levněji mnohdy vyjde živit nehospodárný benzíňák
Money
Vláda podle Petzla v boji s drahými energiemi musí doplnit již přijaté opatření tak, aby jednak podpořilo všechny výrobní firmy a současně aby dopad takového opatření nebyl pouze kosmetický. Téměř polovina firem z automobilového průmyslu totiž už nyní očekává, že v letošním roce skončí ve ztrátě, přičemž výhled do příštího roku je ještě pesimističtější.
Výroba autobusů od ledna do konce srpna vzrostla o 12,6 procenta na 3361 vozidel. Tradičně největším výrobcem je vysokomýtské Iveco CR, které vyrobilo 2996 autobusů, tedy meziročně o 9,4 procenta více. Firma SOR Libchavy vyrobila 338 autobusů, což je nárůst o 45 procent. Plzeňská Škoda Electric v tomto roce vyrobila 14 autobusů, společnost KHMC Opava pak 13 autobusů, tedy stejně jako loni. Produkci nákladních aut sdružení zveřejňuje pouze čtvrtletně.
Společnost Jawa Moto v letošním roce vyrobila 1339 strojů, tedy o 603 motocyklů více než v minulém roce.
Primární úpis akcií značky Porsche odstartuje již zítra. Volkswagen uvedl, že očekává prodej akcií v hodnotě 9,4 miliardy eur, což by značku ocenilo na 70 a75 miliard eur. Zájem mají největší investiční fondy světa. Prodej akcií však komplikuje provázanost Porsche a mateřského Volkswagenu.Podíl v Porsche chtějí Katařani i Norský penzijní fond
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.