Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

OBRAZEM: Česká armáda poprvé testuje nové tanky Leopard 2A4

Česká armáda na Doupově poprvé testuje nové tanky Leopard 2A4
ČTK
 ČTK

Ve Vojenském újezdu Hradiště v Doupovských horách na Karlovarsku cvičí 73. tankový prapor poprvé s novými tanky Leopard 2A4. Cvičení s názvem Tasmanian Lizard II prověřuje především vedení bojové činnosti a schopnost střelby nově zaváděného hlavního bojového tanku Armády ČR (AČR), uvedl náčelník generálního štábu AČR Karel Řehka.

Reklama

„Přecházíme na jinou organizační strukturu, na čtyřkovou sestavu, kdy musíme měnit logistiku jednotky a uzpůsobovat ji nové technice, což samozřejmě využijeme i v novějších řadách leopardů. Je to postupný odchod od sovětské techniky. A byť jsou tanky Leopard 2A4 starší platforma, pořád nám to pomáhá jednak odejít k moderním západním standardům a standardizované munici. A mají i lepší jízdní vlastnosti, kvalitní kanon a představují především větší ochranu osádek,“ popsal Řehka. V tancích Leopard 2A4 je oproti starším vozidlům se třemi vojáky osádka čtyřčlenná. Tvoří ji řidič, nabíječ, střelec a velitel. Ve východní technice byl nabíjecí automat, proto mohla mít osádka tanku o jednoho člena méně.

FOTOGALERIE: Jak armáda testuje nové tanky?

Tanky za miliardy

S potřebou vyššího počtu členů osádky roste i požadavek na vyšší počet tankistů u armády. Plánovaná personální kapacita je zatím naplněna zhruba do poloviny. AČR dostala prvních 14 tanků darem od Německa jako ocenění za vojenskou pomoc Ukrajině. Dalších 14 má přislíbeno a čeká na jejich dodání. Počátkem prosince uzavřelo ministerstvo obrany smlouvu s německou společností Rheinmetall Landsysteme na nákup dalších 14 bojových tanků Leopard 2A4 za 3,98 miliardy korun bez DPH. Tanky by měla česká armáda mít do konce roku 2026. Do té doby chce rovněž doplnit personál pro jejich obsluhu.

Reklama

Na nynějším cvičení na Doupově jde o první masivnější nasazení Leopardů 2A4 ve výcvikovém prostoru v Česku. „Doteď jsme jsme byli na základním výcviku osádek, kdy jsme se potřebovali přeškolit z té sovětské techniky na tuto západní. Potřebovali jsme získat zkušenosti a know-how, jak ovládat tento tank. Ze 14 tanků tohoto typu, které zatím AČR má, jich cvičí na Doupově deset,“ uvedl velitel 73. tankového praporu Tomáš Suchý. Ve struktuře AČR jde o jediný tankový prapor. Do budoucna by měl mít tři roty dohromady se 42 tanky.

„Toto cvičení nám umožní otestovat naši připravenost a schopnost spolupracovat v reálných podmínkách, které se co nejvíce přibližují realitě bojiště. Naším cílem je nejen zlepšení bojových dovedností, ale také posílení týmového ducha všech členů praporu,“ dodal Suchý.

Čínská armáda pokračuje ve zvýšené aktivitě u Tchaj-wanu

Čínská armáda pokračuje ve zvýšené aktivitě u Tchaj-wanu

Čína pokračuje ve zvýšené aktivitě svých vojenských letadel a lodí poblíž území Tchaj-wanu, o které tchajwanské úřady hovoří od pondělka.

Přečíst článek

Vojenský prostor Doupov nabízí podle Suchého pro tankové cvičení rozsáhlý prostor pro simulaci různorodých scénářů, od boje v zástavbě po operace v otevřeném terénu. I počasí je zde pestré a proměnlivé, což zajišťuje pro cvičící vojáky autentické podmínky.

Vojenský újezd Hradiště, známý také pod názvem Doupov podle své polohy v Doupovských horách, je s rozlohou 28 tisíc hektarů největším výcvikovým prostorem české armády. K výcviku vojáků slouží více než 70 let.

Na Doupově letos v září cvičili s českou armádou, konkrétně strakonickým 252. protiletadlovým raketovým oddílem, také vojáci z Lotyšska a ze Slovenka při mezinárodním cvičení Tobruq Arrows 2024, kdy trénovali protiletadlovou střelbu na vzdušné cíle menších rozměrů, například na drony.

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme