Obrazem: Rekonstrukce Staroměstského jezu získala cenu inženýrů

Ceny Inženýrské komory za loňský rok získala rekonstrukce Staroměstského jezu na Vltavě v Praze, revitalizace Císařských lázní v Karlových Varech, lávka přes kolejiště nádraží v Chebu a tramvajová vozovna Slovany v Plzni.
Rekonstrukce památkově chráněného Staroměstského jezu v centru Prahy vyšla investora Povodí Vltavy na 112 milionů korun. Začala v roce 2021 a skončila před termínem v loňském roce. Jez se tak vrátil do své původní podoby.
Jak se opravoval jez v Praze
„Jez je památkově chráněné dílo a návrat k původní podobě mu prospěl. Před začátkem prací se zde prováděl archeologický průzkum, který odhalil pozůstatky pilot z patnáctého století,“ uvedl v průběhu náročné rekonstrukce manažer projektu Daniel Boďa z Metrostavu.
Na rozestavěný Dvorecký most mezi Prahou 4 a Prahou 5 speciální plavidlo po Vltavě převeze poslední a největší ocelovou konstrukci určenou k betonování části mostu nad řekou. Stavba mostu pro MHD, pěší a cyklisty začala v roce 2020.
Obří náklad. Po Vltavě připluje poslední část konstrukce pro stavbu Dvoreckého mostu
Zprávy z firem
Šéf Povodí Vltavy Petr Kubala už před začátkem rekonstrukce uvedl, že první stavitelé Staroměstského jezu by jistě byli rádi, kdyby viděli, jak o jejich vodní dílo pečujeme i po několika staletích. Návratem žulových bloků se hladina Vltavy více rozčeří, když voda poteče přes kameny, nikoli po hladkém betonu.
Staroměstský jez byl dokončen ve třináctém století a stal se s okolními jezy Šítkovským a již zrušeným Novomlýnským vzorem pro další vodní díla jako jez pražského typu. Jeho původním účelem bylo po historicky úvodním plnění hradebního příkopu vzdutí vody pro pohon mlýnů a vodárenské využití. Na pravém břehu to byl komplex osmi staroměstských mlýnů a Staroměstská vodárenská věž, na malostranském břehu mlýn sv. Jiří, později Sovovy mlýny a tři mlýny na Čertovce.
Tým techniků společnosti Metrostav Norge prorazil silniční tunel na nejjižnějším Faerském ostrově Sudurøy. Stavba je více než kilometr dlouhá a propojila vesnice Fámjin a Øroðvíkar. Tunel nahradí původní horskou cestu, která je zvláště v zimních měsících téměř neprůjezdná.
Další tunel na severu. Čeští stavaři premiérově prokopali Faerské ostrovy
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.