OBRAZEM: Rusové začali se sériovou výrobou mobilních protijaderných krytů

V Rusku začala sériová výroba mobilních protijaderných krytů, oznámila ruská média s odvoláním na komuniké výzkumného ústavu civilní obrany. Kryty se vyrábějí ve městě Dzeržinsk v Nižegorodské oblasti, ke spuštění sériové výroby pomohla podpora státu, napsal list Kommersant na svém webu.
Kryt se skládá ze dvou modulů, z nichž jeden je určen pro 54 lidí a druhý obsahuje technické zařízení. Kapacitu krytu lze zvýšit přidáním dalších modulů.
Tvůrci krytu z ústavu, který spadá pod ministerstvo pro mimořádné situace, pokládají za hlavní přednost svého díla mobilitu krytu, který lze snadno přepravit na jiné místo a lze jej připojit ke stávajícím inženýrským sítím. Výroba, přeprava a umístění mobilního krytu nazvaného Kub-M má podle ústavu stát polovic oproti výstavbě stacionárního krytu, přičemž Kub-M lze vyrobit během tří měsíců.
První zprávy o vytvoření mobilního krytu chránícího před ozářením v případě jaderného výbuchu a před následným radioaktivním spadem se objevily loni v prosinci, poznamenal Kommersant. Připomněl zároveň dřívější vyjádření úřadů, že počet fungujících krytů v Rusku je nedostatečný.
Ruské úřady na počátku loňského roku začaly s kontrolami a opravami protileteckých krytů, vybudovaných za Sovětského svazu. Na území země je značné množství bunkrů a dalších bezpečných útočišť. Mnohé kryty byly po desítky let zakonzervovány, ale většina těchto objektů je v havarijním stavu, podotkl server The Moscow Times. Připomněl, že ke konci loňského roku příslušný úřad schválil státní normu pro přebudování podzemních skladů, parkovišť, sklepů, metra či silničních tunelů na kryty.
Zpráva o spuštění sériové výroby protijaderných krytů následovala den poté, co Moskva pohrozila reakcí v případě použití západních střel dodaných Ukrajině na ruském území. Rusko už třetím rokem pokračuje v agresi na Ukrajině. Americká diplomacie mezitím uvedla, že je to Rusko, kdo konflikt eskaluje nasazením severokorejských jednotek.
Rusko si uvědomuje, že proti spojenému Západu nemůže uspět vojensky ani ekonomicky, proto se snaží rozložit každou zemi zvlášť. Na sněmovní konferenci o ruském subverzním působení to řekl vládní koordinátor strategické komunikace státu Otakar Foltýn. Evropa podle něj musí mít stejnou vůli jako Rusko, protože ve všem ostatním ho zvládne porazit. Evropskou pomoc Ukrajině, která čelí ruské invazi zhruba tisícovku dní, označil za nedostatečnou.
Foltýn: Rusové Česko chápou jako nepřítele
Politika
Česko poslalo Ukrajině od předloňského začátku ruské invaze z armádních skladů vojenský materiál v hodnotě 7,3 miliardy korun, uvedl Karel Čapek z odboru komunikace ministerstva obrany. Válka na Ukrajině trvá 1000 dní, výročí připomene řada akcí v ČR i v zahraničí. Česko v rámci své iniciativy také shání pro Ukrajinu dělostřeleckou munici v zemích i mimo Evropskou unii.
Češi na Ukrajinu poslali vojenský materiál za 7,3 miliardy
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.