Obří diamant. Rentgenová technologie nalezla v Africe půlkilový drahokam

Prvenství mezi drahokamy si již téměř 120 let drží 3106 karátový Cullinan Diamond, který byl v roce 1905 objeven v Jižní Africe. Nyní s k němu, s hmotností téměř půl kilogramu, tedy zhruba 2492 karátů, přiblížil diamant získaný z dolu v Botswaně.
Kámen z dolu Karowe, který provozuje kanadská těžební společnost Lucara Diamond, musí být dle agentury Bloomberg ještě důkladně posouzen a zatím není jasné, zda z něj důjdou vybrousit drahokamy nejvyšší kvality. Nalezen byl v dole Karowe, který je svými obřími kameny známý. Například v roce 2015 se zde našel 1109 karátový diamant Lesedi La Rona, který se prodal za 53 milionů dolarů. Důl také vytěžil 813karátový kámen, který vynesl rekordních 63 milionů dolarů.
Moderní technologie
Nález byl učiněn pomocí rentgenové technologie instalované v dole k identifikaci vysoce hodnotných kamenů v rudném tělese. V dole Karowe tímto způsobem dokáží detekovat a vytěžit obrovské drahokamy, aniž by je těžaři rozbili.
„Schopnost získat tak masivní, vysoce kvalitní kámen neporušený demonstruje efektivitu našeho přístupu k těžbě diamantů,“ uvedl v prohlášení generální ředitel Lucara William Lamb .
Korunovační klenoty
Největší diamant, jaký byl kdy objeven, je Cullinan, nalezený poblíž Pretorie v Jižní Africe v roce 1905. Byl vybroušen do několika leštěných drahokamů, z nichž dva největší — Velká hvězda Afriky a Malá hvězda Afriky — jsou zasazeny do britských korunovačních klenotů.
Nový objev přichází v době kolapsu cen diamantů, protože průmysl čelí poklesu na téměř všech hlavních trzích. K tomu přispěla i příliš velká nabídka syntetických kamenů.
Ve světovém šperkařství přichází boom laboratorně pěstovaných diamantů. Naopak zájem o ty přírodní opadá. Tak se projevuje současný nákupní trend.
Přírodní diamanty jsou pasé. Pandora si pěstuje umělé
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.