Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Obyčejná práce: Dobrovolné spolky by pomohly chránit lesy, říká lesní hospodář o projednávaném zákonu

Lesní hospodář Jaroslav Pacovský
Newstream Michal Nosek
Michal Nosek

Člen vedení Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů (SVOL) Miroslav Pacovský se pohybuje v oboru desítky let, zejména jako odborný lesní hospodář a soudní znalec. Nyní se krom péče o lesy a plánování jejich rozvoje věnuje i lesnické legislativě.

Reklama

„O velké novele zákona o lesích, případně o úplně novém zákonu, se v odborné veřejnosti hovoří již poměrně dlouho. Zejména v souvislosti s kůrovcovou kalamitou, která postihla v podstatě celou republiku, se ukázalo, že ne vždy dokáže současný zákon a příslušné vyhlášky tuto situaci adekvátně řešit,“ říká k situaci. Proto majitelé lesů požadují změnu současné legislativy.

Lesy pokrývají třetinu území České republiky. Z jejich celkové plochy patří 46 procent nestátním vlastníkům, přičemž téměř 300 tisíc z nich vlastní les od výměry několika arů do 50 hektarů. Tyto drobné lesní majetky ale v součtu zaujímají obří plochu 385 tisíc hektarů.

Převážná část vlastníků svůj les zdědila po předcích, a tak mnohdy nemá potřebné znalosti, techniku ani možnosti pro jeho efektivní správu, což je problém. Navíc se majitelům hospodaření prodražuje, protože již nákup sazenic stromů ve velkém vyjde levněji. Stejně to platí i o pronájmu techniky.

Každý komín musí ze zákona projít každý rok kontrolou

Obyčejná práce: Lidem je často jedno v čem topí, budu je muset víc nahlašovat, říká kominík

Od letošního září je v Česku zakázán provoz kotlů na tuhá paliva, které spadají do 1. a 2. emisní třídy. Uživatelé, kteří staré kotle nevyměnili, mohou čekat obecní kontroly.

Přečíst článek

Reklama

Službové spolky

„Novela lesního zákona, která má české lesnictví přiblížit evropským standardům, zatím přehlíží zásadní potřebu státní podpory sdružování malých vlastníků. V zemích jako například Rakousko a Německo se službové spolky osvědčily jako cesta k nižším nákladům a udržitelné správě lesa. SVOL proto vyzývá k úpravám novely, které by umožnily chránit české lesy jako rodinné stříbro,“ uvádí Pacovský.

Sdružování vlastníků lesů má v Evropě letitou tradici a ukazuje se, že společné hospodaření přináší zásadní výhody. V České republice bylo toto sdružování v minulosti přerušeno a menší vlastníci jsou dnes bez potřebné podpory. Návrat k tomuto modelu by dle Pacovského umožnil lépe zvládat kalamity, obnovu lesů a zároveň by ulehčil situaci mnoha majitelům s malými výměrami, kteří sami na správu svého lesa nestačí.

Sdílené náklady

„Například objednání těžké techniky na pokácení a odvoz několika stromů je nereálné kvůli vysokým nákladům na malý objem dřeva. Možnost sdílení těchto nákladů v rámci spolku by nám opravdu pomohla,“ popisuje stav, který pro drobné vlastníky není snadný a vrací se k projednávané novele.

„Návrh, který směřuje do prvního čtení v Poslanecké sněmovně, přibližuje české lesní právo lesnicky vyspělým evropským zemím, posiluje konkurenceschopnost lesnických podniků a umožňuje vlastníkovi lesa svobodně rozhodovat o hospodářském způsobu na svém majetku,“ uvádí s tím, že pro poslance se k osvětlení problematiky ve čtvrtek 28. listopadu koná odborný seminář na téma: Novela lesního zákona – méně regulace, více motivace konaný pod záštitou zemědělského výboru Poslanecké sněmovny ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství.

Pečení vánočního cukroví má v Česku silnou tradici

Obyčejný byznys: Sladká drahota. Cena cukroví se za pět let zdvojnásobila, říká cukrářka

Vánoční cukroví je něco jako národní sport, na který se lidé každoročně připravují s precizností olympijského týmu. Jakmile se blíží advent, celá země se mění v manufakturu na sladkosti. Češi jsou opravdu mistři v jeho konzumaci, a odhady říkají, že se v Česku sní každé Vánoce tisíce tun cukroví.  

Přečíst článek

Ozdoby ze sklárny Koulier

Obyčejný byznys: Nekupujte si stromeček a ozdoby, půjčte si je

Půjčovny aut, kol, lodí či nářadí jsou na trhu naprosto běžné. Nově se o své místo hlásí sdílení vánočních ozdob. 

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Stanislav Šulc: Odchod do důchodu v 67 letech je dobrý nápad. Má jen dvě vady na kráse

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme