Obyčejná práce: Lidem je často jedno v čem topí, budu je muset víc nahlašovat, říká kominík

Od letošního září je v Česku zakázán provoz kotlů na tuhá paliva, které spadají do 1. a 2. emisní třídy. Uživatelé, kteří staré kotle nevyměnili, mohou čekat obecní kontroly.
Při zjištění nevyhovujícího kotle úřady nejprve doporučí nápravu a teprve poté mohou udělit pokutu až do padesáti tisíc korun. Cílem kontrol zatím není sankcionovat, ale spíše zajistit rychlé zlepšení. I přes zákaz však v Česku stále odhadem topí desítky tisíc nevyhovujích kotlů. „Nové kotle splňující přísné emisní normy jsou již nutností. Uživatelé starších kotlů jsou povinni přejít na ekologičtější a modernější zařízení, jako jsou kotle 4. a 5. emisní třídy. Moderní kotle jsou nejen šetrnější k životnímu prostředí, ale nabízejí také vyšší účinnost a úsporu paliva,“ popisuje současnou normu kominík Jiří Čada.
V jeho kompetenci je revize, kontrola a správa komínů, revize kotlů neprovádí, ale stejně má o způsobu vytápění velký přehled. „Revize komínů jsou stále důležitější součástí péče o topná zařízení. Podle zákona je povinné nechat zkontrolovat komín alespoň jednou ročně, pokud je používán na vytápění pevnými palivy,“ říká s tím, že pokud je komín v nevyhovujícím stavu, tak musí napsat zprávu na příslušný obecní úřad.
Práce na rok dopředu
„Pořád je hodně lidí, kteří na to kašlou. Je jim jedno, v čem a jak topí. Situace se sice rok od roku zlepšuje, ale přesto bohužel musím každý rok několik rizikových komínů nahlásit. Do kotlů mi sice nic není, ale mnohdy vídám opravdu šílená zařízení v katastrofálním stavu. Majitele na situaci upozorním, ale pokud se bude stav opakovat i v příštím roce, tak hlášení na úřady přibude,“ dodává s tím, že práci má zajištěnou na rok dopředu.
Stav a stáří kotlů mají v gesci pracovníci obcí s rozšířenou působností, kteří nejprve dopisem vyzvou provozovatele kotle, aby předložil doklad o provedení kontroly spalování. Tedy zprávu revizního technika, kterou majitel kotle stejně musí každé tři roky zajistit.
Práci s dětmi a práci se dřevem si třicátník Honza Merhaut již dávno vybral za své životní poslání. Roky se věnuje dětskému indiánskému oddílu Ťapáč na pražském sídlišti Lužiny. Zde se děti formou her seznamují s přírodou a učí se lásce a úctě k ní.
Obyčejná práce: Učí děti lásce k přírodě i dřevu. Začalo to spoluprací se školkou, říká řezbář
Zprávy z firem
„Fyzické kontroly mohou přijít, ale až poté, co majitel kotle opakovaně nedoloží revizní zprávu. V takovém případě pak podle zákona musí majitel kontrolory vpustit do své nemovitosti,“ vysvětluje legislativu kominík.
Výměnu kotlů lze i nadále podpořit dotacemi z programů jako Nová zelená úsporám, kde mohly nízkopříjmové domácnosti získat podporu až 150 tisíc korun na nákup ekologičtějších systémů, jako jsou kotle na biomasu či tepelná čerpadla. Od září se však výše dotací snížila. U tepelných čerpadel je od září možné žádat o dotaci ve výši 130 tisíc korun, na pořízení kotle na biomasu bude dotace až 90 tisíc a na topidla 35 tisíc.
Od června 2023 do května 2024 si žádost o nové topení podalo 4 172 domácností za 626 milionů korun, což je v průměru 347 žádostí měsíčně. Za poslední měsíc si pak požádalo 867 domácností, což je více než dvojnásobek průměrného počtu žádostí. Kotlíkových dotací už využilo 130 tisíc žadatelů, uvádí statistika ministerstva životního prostředí.
Nastávající víkend bude patřit Památce zesnulých a prodejci věnců a kytic se připravili na tradičně obrovský zájem o své produkty. Stánkaři u hřbitovů letos zdražili.
Obyčejný byznys: Za věnce si lidé letos mnohde připlatí, říká floristka
Zprávy z firem
Dětem a pedagogům odstartoval školní rok. Zatím má být standardní, jen ministerstvo školství se na podzim chystá představit zásadní reformu, která by v horizontu deseti let výrazně proměnila stávající strukturu vzdělávacího systému.
Obyčejná práce: Školám vládnou tělocvikáři, říká učitel
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.