Obyčejná práce: Na kole je to o život, ale už jsem se poučil, říká rozvozce pizzy

Jakub Vávra jezdí závodně na horském kole, a tak o brigádě při studiu vysoké školy příliš nemusel přemýšlet a dal se na rozvoz pizzy. Po každé službě má v nohou desítky našlapaných kilometrů a navíc si při trénování vydělá.
„Je to sice dost riskantní brigáda, mnohdy jde na silnici o zdraví, ale peníze za odšlapané kilometry nejsou špatné,” říká o své práci Kuba. Za každou dodanou pizzu má podle svých slov zhruba šedesát korun a cesta trvá v průměru dvacet minut. Někdy dostane i dýško, ale to si klient musí přinést drobné, protože platby probíhají zásadně bezhotovostně.
„Na dlouhé cesty se nevydávám, jde o rychlost a čas dovozu. Tomu mnohdy odpovídá i styl jízdy, ale už jsem velmi opatrný, protože jsem nehodu zažil,” dodává k problematice arogantních cyklistů v ulicích Prahy. Ti se mnohdy nerozpakují jezdit po chodníku či v protisměru a s nějakými přednostmi si hlavu nelámou. To se vymstilo i Jakubovi, který si po několika měsících v provozu připadal jako nezranitelný král silnic a taky se tak choval. Než drsně narazil.
Pád a tma
V roce 2010 začal budovat mládežnický fotbalový klub Dukla Jižní Město. Z původně téměř rodinné záležitosti se po čtrnácti letech stala sportovní základna pro čtyři stovky dětí v různých věkových kategoriích.
Obyčejná práce: Učím děti milovat sport, říká fotbalový trenér Petr Sýkora
Enjoy
„Na pražské magistrále byla zácpa, tak jsem vyrazil po středové čáře mezi auty, a nejednou tma. Probral jsem se na silnici hodně potlučený, ale naštěstí bez vážnějšího zranění,” popisuje jezdec svou nehodu. Stačil k ní okamžik, když řidič stojícího auta otevřel dveře. Následoval náraz a let přes řídítka.
„Policie nás za viníky označila šalamounsky oba. Já neměl co dělat v prostředku silnice a řidič zase neměl otevírat dveře, když stál na červené. Já se sice potloukl a poničil kolo, ale řidiči ani autu se nic nestalo, tak jsme jen zaplatili pokutu a rozešli se bez dalších komplikací,” vzpomíná na chvíli, kterou považuje za zásadní varování.
Jako kluk jezdil Petr Čada každé prázdniny s rodiči do kempu u Lužnice a láska k této řece mu vydržela po celý život. Po dokončení hotelové školy nabíral pár let zkušenosti v cizině a po návratu do Česka měl o své budoucnosti jasno. Pronajal si kemp v jižních Čechách.
Obyčejný byznys: Provoz kempu je sázkou do loterie, říká správce rekreačního zařízení
Zprávy z firem
Od krizového okamžiku začal o svém chování v provozu mnohem víc přemýšlet. „Teď koukám na provoz jinak a mnohem víc si všímám i toho, jak se cyklisté chovají. Mnohdy je to opravdu děsivý pohled, já se naštěstí poučil a přibrzdil. Je lepší přijet o chvíli později, ale zůstat živý,” přemítá o bezpečnosti provozu s tím, že se v metropoli nejexponovanějším dopravním tepnám už raději vyhýbá.
Léto, čas dovolených a nacpaných dálnic. Ty přitom letos procházejí jednou z největších proměn za desítky let, když podle zákona nově můžeme jezdit až 150 kilometrů v hodině. Tato revoluce ale nese několik šrámů, předně že to půjde jen někde a je vůbec otázka, jestli se to někdy povede zrealizovat.
Stanislav Šulc: Už půl roku jezdíme na dálnicích 150 za hodinu. Tedy alespoň teoreticky
Názory
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.