Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Obyčejná práce: Vánoční stromky zdražily o desetinu, říká prodejce

Jiří s kolegou prodávají stromky u Jindřižské věže každý rok
Newstream Michal Nosek
Michal Nosek

Se začátkem adventu se řadě prostranství objevili prodejci vánočních stromků. „Zatím lidé kupují hlavně jmelí a větve, zájem stromky teprve přijde,“ říká Jiří, který má s kolegou na starost prodejní místo u Jindřišské věže v centru Prahy. 

Reklama

Jiří se pracovně věnuje filmovým rekvizitám, jeho kolega je zahradník. V průběhu roku se nevídají, ale stromky spolu prodávají již řadu let. „Na tuhle akci si vždycky volno uděláme, za ty roky je pro nás prodej stromků vánoční tradice,“ dodává s tím, že letos stromky, které vozí od pěstitelů z Čech a Moravy mírně zdražily. Činí to zhruba deset procent

Způsobila to řada faktorů. Stromky se přesunuly z patnáctiprocentní daňové sazby do jednadvacetiprocentní. Rovněž vzrostly náklady na pěstování, hnojiva a hlavně cena lidská práce. Vypěstovat vánoční stromek totiž není otázkou několika měsíců, ale vyžaduje dlouholetou péči. Borovice rostou 4 roky, jedle a smrky zhruba 5 až 6 let.   

Stálá klientela

Jiří si pochvaluje, že mají v Jindřišské stálou klientelu. „Lidé se k nám pro stromky každý rok vracejí, což nám pomáhá bojovat s nabídkou hobby marketů a dalších velkých hráčů, kteří do prodeje stromků v průběhu minulých vstoupily,“ říká.

Největší zájem prodejce očekává již tradičně o jedle střední velikosti, ale sortiment má Jiří přesto široký. „Máme klienty i mezi blízkými hotely a firmami, tak musíme mít nabídku i pro ně,“ říká. 

Reklama

Kdo chce na koupi stromku ušetřit, může zajet na nákup přímo k pěstitelům. V žádném případě se však nevyplácejí krádeže v lesních školkách, kde jsou stromky nastříkané proti okusu zvěře. „V přírodě to cítit není, ale když takový stromek postavíte v bytě do tepla, tak začne opravdu odpudivě páchnout,“ varuje prodejce. 

Lesní hospodář Jaroslav Pacovský

Obyčejná práce: Dobrovolné spolky by pomohly chránit lesy, říká lesní hospodář o projednávaném zákonu

Člen vedení Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů (SVOL) Miroslav Pacovský se pohybuje v oboru desítky let, zejména jako odborný lesní hospodář a soudní znalec. Nyní se krom péče o lesy a plánování jejich rozvoje věnuje i lesnické legislativě.

Přečíst článek

Ozdoby ze sklárny Koulier

Obyčejný byznys: Nekupujte si stromeček a ozdoby, půjčte si je

Půjčovny aut, kol, lodí či nářadí jsou na trhu naprosto běžné. Nově se o své místo hlásí sdílení vánočních ozdob. 

Přečíst článek

Řetízkový kolotoč nesmí na žádné pouti chybět

Obyčejný byznys: Provoz pouťové atrakce se stále vyplácí, říká kolotočářka

Lokální zábavní události jsou doménou majitelů stánků, kolotočů a dalších atrakcí. Jejich sezona právě vrcholí a mohou tak již odhadovat letošní zisky. S příchodem podzimu totiž čas dožínek, poutí či obecních slavností odezní. Jednu takovou jsme navštívili i my.

Přečíst článek

Na Dušičky se prodají desítky tisíc věnců

Obyčejný byznys: Za věnce si lidé letos mnohde připlatí, říká floristka

Nastávající víkend bude patřit Památce zesnulých a prodejci věnců a kytic se připravili na tradičně obrovský zájem o své produkty. Stánkaři u hřbitovů letos zdražili.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme