Obyčejná práce: Za odtah auta při blokovém čištění si hříšníci letos připlatí, říká silničář

V dubnu odstartovalo v Praze jarní blokové čištění komunikací, které má v režii Technická správa komunikací (TSK) ve spolupráci s dalšími městskými organizacemi. V Praze 3 již čištění proběhlo, ale například Prahu 7 a další ještě čeká v květnu a červnu.
„Podrobné informace o termínech a lokalitách blokového čištění jsou dostupné na webových stránkách TSK v mapové aplikaci Letní údržba vozovek a chodníků,” říká technik TSK Jiří Blažek, který se opravám a údržbě věnuje již deset let.
Blokové čištění komunikací v Praze je pravidelnou součástí údržby městských ulic, které probíhá dvakrát ročně – na jaře a na podzim. „Cílem je odstranit zbytky zimního posypu, prach a další nečistoty, které se v ulicích nahromadily během zimy, a tím zlepšit celkové prostředí ve městě,” dodává ke své práci Blažek.
Revizor – slovo, které v mnoha lidech vyvolává nepříjemné pocity. Tito pracovníci veřejné dopravy jsou často vnímáni jako nepřátelé cestujících, přestože jejich úkol je jednoduchý: kontrolovat jízdní doklady a zajišťovat, aby systém MHD fungoval spravedlivě.
Obyčejná práce: Kontrolovat cestující je deprimující, říká revizor
Zprávy z firem
Jarní blokové čištění v roce 2025 začalo 2. dubna a probíhá podle předem stanoveného harmonogramu. Úklid se zaměřuje na důkladné vyčištění chodníků, vozovek, okolí stromů a pásů komunikační zeleně. Z pohledu čistoty města je blokové čištění občany vnímáno velmi pozitivně, hůř to berou řidiči, kteří musejí v určený termín vyklidit se svými vozy ulice.
Během blokového čištění je nutné přeparkovat vozidla z dotčených ulic. Pokud řidič vozidlo nepřeparkuje, může dostat pokutu až do výše dvou tisíc korun. V případě, že vozidlo brání úklidu, může být technicky přemístěno, což majitele vyjde ještě dráž.
Návštěva výčepů a restaurací se v posledních letech stala drahým koníčkem. Hostů kvůli drahotě ubývá a podniky se je v boji o přežití snaží nalákat na zajímavé pivní speciály či neotřelé jídelní speciality. A taky zábavu, kterou se snaží zajistit řada hospodských kvízů.
Obyčejná práce: Chytrý kvíz změnil zábavu v hospodách, říká moderátorka o soutěži, která přišla z Brna
Zprávy z firem
Od loňského září totiž došlo k výraznému zdražení všech odtahů. Úplný odtah oproti loňsku zdražil z 1 900 na 3 800 korun, neúplný, tedy naložení vozidla a jeho vrácení na místo z 1 250 na 2 500 korun a zpětný odtah podražil z 3 800 na 7 000 korun. Za den, který odtažené auto stráví na odtahovém parkovišti, pak řidič zaplatí 500 korun, tedy o polovinu více, než tomu bylo loni.
„Doporučujeme sledovat přechodné dopravní značení, které je instalováno do ulic 7 dní předem, a včas přeparkovat vozidla, aby nedošlo k pokutám nebo technickému přemístění vozidla,” informuje TSK.
Do roku 2011 platila v Praze ještě podstatně tvrdší pravidla. Pokud jste tehdy na své auto zaparkované v čištěné oblasti zapomněli, bylo odtaženo. Pak ale vše změnilo rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Ten ustanovil, že se vozy odtažené ve veřejném zájmu musejí vracet zpět na místo.
Dětem a pedagogům odstartoval školní rok. Zatím má být standardní, jen ministerstvo školství se na podzim chystá představit zásadní reformu, která by v horizontu deseti let výrazně proměnila stávající strukturu vzdělávacího systému.
Obyčejná práce: Školám vládnou tělocvikáři, říká učitel
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.