Obyčejná práce: Zodpovědná otročina za pár korun, hodnotí své zaměstnání trafikantka
„Je to hrozná práce, ale příliš si vybírat nemůžu, protože nemám vzdělání a do gastronomie se mi už znovu nechce.” Tak hodnotí svou práci třicetiletá Zuzana, která prodává v trafice s občerstvením u jedné ze stanic pražského metra. Každé ráno vstává v půl páté a v práci je celou směnu na nohou. Nějaké posedávání dle ní nepřipadá v úvahu.
Z celostátních dat o výši platů vyplývá, že příjem prodavaček v posledních letech roste. Oproti roku 2020 se na jejich výplatních páskách objevuje o pár tisícovek víc. Portál Platy.cz uvádí průměr za loňský rok zhruba 28 tisíc korun. „O takové částce si ale můžu nechat zdát. Bonusy, ani jiné benefity u nás neexistují. Navíc má šéf páku v podobě ukrajinských žen a dívek a v klidu mi řekne, že můžu okamžitě odejít a náhradnice už čeká na telefonu,” popisuje s tím, že by si nepomohla ani jinde. A víc než po doplnění vzdělání nyní touží po prvním potomkovi.
„Miminko již s přítelem plánujeme, tak tady v trafice chci ještě vydržet, ale je to někdy opravdu dřina. Nestěžuju si na práci, ale na zákazníky,” říká. Kdo dle ní nikdy nepracoval ve službách, tak si opravdové lidské chování nedokáže představit. „Že zákazníci nepozdraví, nepoprosí ani nepoděkují, jsem si za roky v prodejně zvykla, ale s tím, že mi skoro každý druhý tyká se asi nesmířím nikdy. S arogancí zákazníků se setkává denně.
Bizarní dialogy
„Nejvíc miluju otázku: ‚Máte cigarety?‘ To vždy slušně odpovím, že ano, že jsme přeci v trafice. Většinou pak následuje rozkaz: ‚Tak mi jedny dejte!‘ Za otázku jaké by si zákazník přál dostanu vynadáno, jak je možné, že to nevím,” popisuje Zuzana první ranní hodiny, když lidé spěchají do práce.
Profese prodavačky v obchodním řetězci se v posledních letech konečně stává atraktivnější. Dříve bídně placeným lidem v posledních letech rostou platy výrazněji než v jiných profesích. Přesto jsou stále téměř o patnáct tisíc korun pod platovým průměrem, který ke konci loňského roku činil 43 tisíc korun.Obyčejná práce: Platy pokladních rostou o tisíce. Stále však zůstávají hluboko pod průměrem
Zprávy z firem
Kromě prodeje musí často hlídat i malé děti s rodiči, které sladkosti z regálů rozbalí a konzumují přímo v obchodě. V neposlední řadě dává pozor i na zloděje. „Musí to být pro ně jen o nějakém adrenalinu. Přišel například pán v obleku, koupil si náplně do IQOS, zaplatil a cestou ven si automaticky vzal dvoje noviny. To se pochopit nedá,“ říká Zuzana s tím, že však nejčastěji mizí drahé časopisy, bagety a sladkosti. „Za všechno mám hmotnou zodpovědnost, ale prodejnu snímá kamerový systém, tak se zloději naštěstí nevracejí, ale zase chodí noví,” připomíná.
Ve své práci mladá žena přílišnou perspektivu nevidí a říká, že nebýt přítele, který vydělává téměř dvojnásobek toho, co ona, by o potomkovi ani nemohli přemýšlet. „Můj plat opravdu není na utrácení, ale jen na přežívání,” uzavírá své vyprávění.
Tržby internetových obchodů v Česku v prvním čtvrtletí meziročně vzrostly o čtyři procenta. Podařilo se tak udržet pozitivní trend ze závěru minulého roku. Průměrná cena objednávky se zvýšila o osm procent na 1512 korun. Vyplývá to z údajů internetového srovnávače Heureka.cz.Lidé se opatrně vrací k nakupování. Internetovým obchodům stouply tržby
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.