Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Obyčejný byznys: Rekonstrukce bytů v Praze se nevyplatí, říká elektrikář

Rekonstrukce bytů v Praze se nevyplatí, říká elektrikář
Profimedia
Michal Nosek

V Česku je mnoho zajímavých provozů, podniků, firem, prodejen a trhů, které zákazníci milují a majitelé pro ně dělají maximum. Představujeme je na newstream.cz v novém seriálu Obyčejný byznys.

Své řemeslo podědil po otci, s nímž pak vyučený elektrikář Rudolf Tomeš téměř tři desítky let spolupracoval. Jako rodinný podnik začínali v 90. letech minulého století se starou dodávkou a věnovali se zejména instalaci a revizím hromosvodů. Byznys se postupně rozvíjel a s tím přišly i větší zakázky. Kromě elektrikařiny se rostoucí firma Tomeš s přijetím nových zaměstnanců začala věnovat i rozvodům vody a topení. Dále přibyly zednické práce a další řemesla. 

Jenže Tomeš senior odešel do důchodu a celá starost o vedení podniku zůstala na Rudolfovi. „Tehdy to byl opravdu fofr. Přes den jsem dělal rozvody elektřiny a večer, mnohdy do noci, nezbytné papíry a nacenění zakázek,” vzpomíná s tím, že se mu kvůli práci rozpadla rodina. Firma z Táborska však zůstala a obrat postupně roste. 

„Paradoxně pro nás byla nejlepším obdobím covidová pandemie. Lidé se báli a začali výrazně investovat do svých chalup, protože je chtěli upravit k trvalému bydlení. Navíc v té době byl mnohem levnější stavební materiál,“ vzpomíná na příval zakázek. 

Prahu už nebereme

Ještě před pandemií měla jihočeská firma část zakázek na rekonstrukce bytů i v Praze. Té se ale věnovat přestala, protože se to nevyplácí. „Ubytování jsme v Praze měli vždycky zajištěné, ale situace se mění. Zdražily materiály, Praha je prakticky pro větší vozidlo neprůjezdná a navíc není kde zaparkovat. Do centra vás už brzy nikdo nepustí,“ komentuje s tím, že největší zakázky měli právě v Praze 1. 

Rudolf se proto ani nediví, že v Praze chybějí čeští řemeslníci. Problém vidí i s drobnými zakázkami v dojezdové vzdálenosti. „Na opravu vypínače nebo zásuvky se nevyplatí ani vyjet. Klienta by to už jen kvůli dopravě a potřebnému času vyšlo opravdu draho. Každý si totiž přestavuje, že malá oprava stále stojí pár korun, jenže doba je jiná a kvůli práci za tisícovku se ani nevyplatí startovat motor,” popisuje. Není to však o tom, že by veškeré menší práce odmítali. „Pokud je to při cestě, tak drobnosti seniorům opravíme zadarmo. Když je trocha času, tak myslíme i na kamarády ve vesnici a okolí. Těm opravujeme drobnosti za tři točená piva večer v hospodě,” popisuje sousedský byznys. 

Hrubé stavby a rekonstrukce

V současné době se firma věnuje větším zakázkám, jako jsou hrubé stavby rodinných domků pro konkrétní investory nebo rekonstrukce rekreačních zařízení. Toho, že po vojně nastoupil k otci do firmy, Rudolf v žádném případě nelituje. „Prošli jsme i velice těžkým obdobím, ale stále jsem svým pánem. Zodpovědnost za práci i zaměstnance je sice veliká, ale už si nedokážu představit, že bych dělal ve fabrice nebo u nějakého zaměstnavatele. Každopádně chci udržet a dál rozvíjet své podnikání. V současné době, kdy všichni šetří, to je sice komplikovanější, ale stále ještě to jde,“ uzavírá vyprávění. 

Kominíků v Česku pomalu přibývá, stoupá i počet jejich zakázek

Obyčejný byznys: Pozor na revize, podvodníci jsou i mezi kominíky, říká mistr řemesla

Mám málo času, říká kominík Milan Černý, když přibuchuje dveře svého postaršího fordu Transit a zapaluje si cigaretu. S časem to má poslední dobou opravdu těžké. Zpřísnění požárních předpisů a povinnost pravidelných revizí kominíkům přihrálo množství nových zakázek.  

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Albánie se chlubí celkem 362 kilometrů pobřeží. Jihozápadní část země leží u Jónského moře, západní na Jadranu.

Nemovitost v albánském letovisku Shëngjin se zhodnotí až o polovinu, říká realitní makléř

Přečíst článek
Doporučujeme