Obyčejný byznys: Genius noci, minipivovar rodiny Pavlišových, sbírá ocenění a roste
Ivo Pavliš se z profese ajťáka před osmi lety postupně přeorientoval na sládka. Pivo měl vždycky rád, ale jen jako konzument. V roce 2016 s manželkou obrodili dávno zapomenutý pivovar v Lomnici, která leží severně od Brna a dali mu netradiční název - Genius noci.
„Provoz pivovaru a vymýšlení unikátních receptů nebyla a není jen procházka zelenou chmelnicí. Cesta k cíli je lemována nejrůznějšími nástrahami a těžkostmi jako život sám. Sny se ale mají plnit,”" říká Ivo.
Jana, která je původně grafičkou, zpěvačkou a nyní i sládkovou, se pivovaru od startu také maximálně věnuje, a říká, že když už po několikáté slyšela, jak její tehdejší snoubenec Ivo mluví o svém nesplnitelném snu, rozhodla se ho v budování minipivovaru plně podpořit a přesvědčila ho, že spolu to zvládnou.
Posledním členem týmu je Ivo Gregor, který je expert na chutě či vůně piva a připravuje úspěšné receptury. Jako kvalifikovaný odborník hlídá kvalitu a správnost výrobních postupů. „Je to člověk, který vychovává čerstvě nastupující generaci sládků na Mendelově univerzitě,” říká Jana, která vymyslela pro pivovar i název. Ten podle ní vypovídá o magické atmosféře místa, je vtipný a koresponduje s filozofií pivovaru. Podle ní se pivo neochutnává po douškách, ale po litrech.
Regály překypující různým zbožím. Od omlácených kladívek za desetikorunu po nová hifi sluchátka za několik tisíc. Pro někoho představuje sortiment nabízený v zastavárnách a bazarech bezcenný šrot a přehlídku nevkusu, ale jiní zákazníci zde dokáží objevit poklady do svých sbírek.Obyčejný byznys: Zlaté doby jsou pryč, říká majitel bazaru a zastavárny
Zprávy z firem
Restart po téměř sto letech
Pivovar v Lomnici fungoval od konce šestnáctého století až do roku 1922. Poté, co sládek a další pracovníci narukovali na vojnu, se přestalo v lomnickém pivovaru vařit. První světovou válku tak nepřežil. V roce 1925 areál koupil Alois Buchta, pradědeček současných majitelů Pavlišových, a přesunul do něho svou velkou truhlářskou dílnu.
Ke své původní funkci se areál vrátil téměř až po sto letech, kdy zde Pavlišovi postupně začali znovu pivo vařit. Mezi pivaři je nyní zřejmě nejoblíbenějším produktem pivovaru hořká desítka a klasická desítka. Podle odborníků je velice zajímavé medové pivo.
Jedná se o pivo, které může na první pohled připadat sladké, ale jen podle názvu. Obsahuje pouze 2,7 procenta medu. Proto příliš sladké rozhodně není. Pivo získalo i soutěžní úspěch, když vyhrálo Českou pivní pečeť. Jedná se o třináctku, a řadí se tak mezi silnější piva, k ochutnání je například v Brně.
Na rohu Lublaňské ulice a náměstí I.P. Pavlova, které představuje jednu z nejrušnějších lokalit hlavního města, má houslařský ateliér Tomáš Vávra. Z ruchu velkoměsta se zde rázem přenesete do jiného století. Tomáš je totiž již čtvrtou generací houslařského rodu, který zde svůj ateliér provozuje od roku 1967 a od té doby se zde příliš nezměnilo, protože výroba a opravy houslí nepodléhá módním trendům a je velice konzervativní. Co se nástrojů i vybavení dílny týká, je stejné jako před stovkami let. Obyčejný byznys: Housle z Číny nejsou nástroj, ale spíš nábytek, říká mistr houslař
Zprávy z firem
V Česku je mnoho zajímavých provozů a podniků, prodejen a trhů, které zákazníci milují a majitelé pro ně dělají maximum. Představujeme je na newstream.cz v novém seriálu Obyčejný byznys. Tentokrát se vydáme za odborníkem na opravy a instalace audiotechniky a majitelem firmy DJ Servis Milanem Úblem. Obyčejný byznys: Opravám televizorů se roky vyhýbám, říká elektrotechnik
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.