Obyčejný byznys: Je sucho, ale počasí nám zatím přeje, říká vinař

Letošní, byť poměrně suché jaro vinařům na jihu Moravy přeje. Nedostatek srážek zatím vinice neohrožuje, což se však dle vinařů může projevit v létě. Aktuálně je dle databáze Intersucho téměř čtyřicet procent území Česka citelně sušších, než je průměr pro rok 1961 až 2015.
„Vinice se teprve probouzí ze zimního spánku. Teď přichází rašení révy, teprve se nám otevírají očka,“ říká sklepmistr a vinohradník Ondřej Gottwald z rodinného vinařství Dvůr pod Starýma Horama z Boršic na Uherskohradišťsku.
Práce vinaře je hluboce spjatá s rytmem přírody, ročními obdobími a proměnlivým počasím, které ovlivňuje každý krok, od stříhání keřů po sklizeň hroznů. „Není to romantika z pohlednic, ale poctivá dřina, která ale může přinášet i radost a hrdost,” popisuje vinohradník.
Lokální zábavní události jsou doménou majitelů stánků, kolotočů a dalších atrakcí. Jejich sezona právě vrcholí a mohou tak již odhadovat letošní zisky. S příchodem podzimu totiž čas dožínek, poutí či obecních slavností odezní. Jednu takovou jsme navštívili i my.
Obyčejný byznys: Provoz pouťové atrakce se stále vyplácí, říká kolotočářka
Zprávy z firem
Od jara začínají práce na vinicích brzy, často ještě za rosy. V březnu a dubnu se řežou révy. Každý keř potřebuje individuální péči, aby správně plodil. Vinař chodí s nůžkami řadu po řadě, ohýbá se, řeže, přemýšlí, kde nechat kolik oček. Výhonky již musí být v půli dubna přichyceny k drátům, podél nichž se mají dále pnout. V tuto dobu jsou velkým nebezpečím pozdní mrazíky, které mohou zničit celý cyklus kvetení.
S příchodem léta je nutná každodenní kontrola vinohradu. Tráva mezi řádky roste rychle, a tak se seká nebo mulčuje. Kontroluje se napadení škůdci, plíseň, sucho. Pokud je horko, vinař zalévá mladé sazenice. V červenci a srpnu začínají zelené práce. Protrhávají se listy, aby se hrozny lépe provětraly a dozrávaly. Dny jsou dlouhé, ale práce nikdy nekončí. Jisté je jen to, že se blíží sklizeň, tedy vrchol celého roku.
Každý den sundávají tisíce cyklistů bicykl z držáku na autě a vyrážejí do terénu, nebo na nefrekventovanou okresní silnici. „O stav svých strojů se starají zejména svépomocí, ale zhruba jednou do roka přijede na seřízení a výměnu dílů valná část z nich,” říká Filip Blažek, který již dvě dekády provozuje jeden z pražských cykloservisů.
Obyčejný byznys: Jízdní kolo potřebuje pravidelný servis, jinak je jízda stres bez zážitku, říká majitel cykloservisu
Zprávy z firem
Hrozny se sbírají ručně, často s pomocí rodiny, přátel nebo brigádníků. Všechno musí být rychlé, ale pečlivé. Hrozny se váží, lisují, mošt se stáčí do nádob. Začíná kvašení, a to se musí hlídat každé ráno a večer. Vinař kontroluje teploty, kvasinky, vůni.
Když se blíží zima, což by na první pohled mohlo znamenat pro vinaře klid, ale je to jen zdání. Víno ve sklepě potřebuje péči. Stáčení, čiření, případné síření. „Sedím u sudům a poslouchám bublání. Opravujeme nářadí, plánujeme, co bude potřeba na jaře. A samozřejmě připravujeme lahve, etiketujeme a prodáváme víno. Na trzích, ve sklepě nebo malým odběratelům. Samozřejmě se v zimě těším na jaro, až to celé znovu začne,” vypráví.
V Česku je mnoho zajímavých provozů a podniků, prodejen a trhů, které zákazníci milují a majitelé pro ně dělají maximum. Představujeme je na newstream.cz v novém seriálu Obyčejný byznys. Tentokrát se vydáme za odborníkem na opravy a instalace audiotechniky a majitelem firmy DJ Servis Milanem Úblem.
Obyčejný byznys: Opravám televizorů se roky vyhýbám, říká elektrotechnik
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.