Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Obyčejný byznys: Zlaté doby jsou pryč, říká majitel bazaru a zastavárny

Zlaté doby jsou pryč, říká majitel bazaru a zastavárny
Midjourney AI
Michal Nosek

Regály překypující různým zbožím. Od omlácených kladívek za desetikorunu po nová hifi sluchátka za několik tisíc. Pro někoho představuje sortiment nabízený v zastavárnách a bazarech bezcenný šrot a přehlídku nevkusu, ale jiní zákazníci zde dokáží objevit poklady do svých sbírek.

Na rozdíl od klasických obchodů, které mají zákaznická data o zájmu nakupujících o konkrétní zboží, u bazarů taková analýza není možná. „Co je zrovna trend, to se nedá zjistit, protože každý zákazník hledá něco jiného. Proto je nejdůležitější vykupovat zboží s velkým rozmyslem a samozřejmě za nejnižší možnou cenu. Naše podnikání je neustálý adrenalin a vlastně hazard,“ popisuje netradiční obchodování majitel bazaru a zastavárny Jiří (jméno je na přání respondenta změněné).

Nevypočitatelnost zákazníků, špatně odhadnuté investice do neprodejného zboží a pandemie způsobily, že v posledních třech letech postupně z trhu zmizelo až 40 procent bazarů a zastaváren

Lukáš Klucký ve svém salonu

Obyčejný byznys: Nejraději dělám účes blondýnám, říká kadeřník

Babička i maminka byly kadeřnice, tak měl Lukáš s výběrem svého povolání jasno. Po kadeřnické škole a dvouleté praxi u maminky si začal budovat salon Hair trend v Praze. Bylo to komplikované, protože v té době ještě bydlel v Jablonci. Podle svých slov šetřil každou korunu, v kadeřictví přespával na zemi a ráno čekal na zlevněné bagety. 

Přečíst článek

Majitel bazaru to hodnotí pragmaticky, když říká, že růstem inflace a zdražením prakticky všeho se byznys bazarů hroutí. „Je to logické, lidé mají méně peněz, a tak se snaží zbavovat věcí, které nepotřebují. Sortiment nám přibývá, ale nakupovat nikdo nechce. Bazarový byznys se prakticky zastavil,” říká zastavárník s tím, že jsou dny, kdy za dopoledne utrží jen 150 korun. Přitom ještě před čtyřmi lety dokázal za den utržit i sedmdesát tisíc. „Loni, když jsem se některý den dostal na patnáct tisíc za den, tak jsem byl šťastej,“ popisuje propad obratu.

V současné době je podle něj devadesát procent nabízeného zboží neprodejných. Prodávat své zbytečnosti navíc už chodí i movitější lidé, kteří dřív naopak nakupovali. Sestupný trend tržeb je tak v segmentu prodeje použitého zboží jasný. 

Hodinářskou tradici zachraňují kurzy pro nadšence, říká muž, který dává nový život starobylým strojkům

Obyčejný byznys: Tradici zachraňují kurzy pro nadšence, říká hodinář, který dává nový život starobylým strojkům

V Česku je mnoho zajímavých provozů, podniků, obchodů či dílen, které zákazníci milují a majitelé pro ně dělají maximum. Představujeme je na newstream.cz v seriálu Obyčejný byznys. Tentokrát se vydáme do tradičního hodinářství.

Přečíst článek

Zlatý věk bazarů a zastaváren přišel v devadesátých letech, kdy z valné většiny sloužily jako přeprodejny kradeného zboží. Tento trend se v posledním desetiletí díky přísnější legislativě snížil a obchodní inspekce provádí kontroly důsledněji. 

„Každého drobného podnikatele trápí zejména vysoký nájem, ceny energií a pokles poptávky. U nás je to ještě opepřené kontrolami z úřadu. Pokutují kvůli naprostým nesmyslům a ničí byznys. Zajímavé na tom je, že každému úředníkovi vadí něco jiného, tak se v podstatě kontrolou nedá projít bez pokuty,“ hodnotí vztahy s obchodní inspekcí.

Malíři mají dostatek zakázek

Obyčejný byznys: Zakázek nyní máme dost, a náročnějších, říká malíř pokojů

Milan Rokos se koncem osmdesátých let vyučil svářečem a mechanikem. Po vojně nastoupil jako svářeč v ČKD a na ta léta rád vzpomíná. Dopoledne jsme makali a pak už byl klid, navíc jsem si jako svářeč dokázal přivydělat i jinde, jak se tehdy říkalo, na melouchách," vzpomíná na léta socialismu.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme