Ocelárny Thyssenkrupp potvrdily, že jednají o prodeji podílu Křetínskému
Německá společnost Thyssenkrupp jedná s českou energetickou společností EPH podnikatele Daniela Křetínského o možném vytvoření společného podniku se svou ocelářskou divizí Steel Europe. EPH by mohla podnik podpořit svými odbornými znalostmi v oblasti energetiky, uvedl Thyssekrupp ve sdělení, ve kterém rozhovory s EPH označil za konstruktivní a otevřené.
O jednání mezi společnostmi už koncem září s odvoláním na zdroje informoval německý list Handelsblatt. Thyssenkrupp se snaží o oddělení své ocelářské divize už několik let, uvedla agentura DPA.
Ocelářská divize firmy Thyssenkrupp je největším producentem oceli v Německu a druhým největším v Evropě. Firma se chce stát klimaticky neutrální a prvním významným krokem k tomu je výstavba zařízení v Duisburgu, které má nahradit vysokou pec a snížit emise oxidu uhličitého. Investice firma odhaduje na tři miliardy eur (73,6 miliardy korun), zpočátku bude využívat zemní plyn, později klimaticky neutrální vodík.
Německý průmyslový konglomerát Thyssenkrupp jedná o prodeji polovičního podílu ve své ocelářské divizi českému miliardáři Danielu Křetínskému, uvedl list Handelsblatt s odvoláním na zdroje obeznámené s jednáním. Společnost Thyssenkrupp i Křetínský se podle listu k této informaci odmítli vyjádřit. Důvěryhodný zdroj z Křetínského Energetického a průmyslového holdingu informaci potvrdil.Křetínský jedná s německým konglomerátem Thyssenkrupp o koupi podílu v ocelářské divizi
Zprávy z firem
Za zelenější oceli
Úspěch výroby oceli s neutrálními emisemi oxidu uhličitého je v zásadě závislý na bezpečných dodávkách velkého množství tzv. zelené energie za konkurenceschopné ceny, uvedla firma. Z toho důvodu jedná s potenciálními strategickými partnery z oblasti energetiky.
Do skupiny EPH patří ve východním Německu hnědouhelné společnosti Mibrag a Leag. Ty chtějí v budoucnu vyrábět více klimaticky neutrální elektřiny z obnovitelných zdrojů energie.
Thyssenkrupp ve středu také oznámil, že kvůli špatným vyhlídkám snížil hodnotu majetku své ocelářské divize o 2,1 miliardy eur. Kvůli odpisům pak vykázal ve čtvrtém čtvrtletí svého finančního roku ztrátu dvě miliardy eur. Upravený provozní zisk za toto období, což je od července do září, klesl o 45 procent na 88 milionů eur.
Energetický a průmyslový holding podnikatele Daniela Křetínského zahájil na jezeře Ostsee u německé Chotěbuzi výstavbu největší plovoucí solární elektrárny v Německu. Elektrárna bude mít výkon 29 megawattů, což umožní vyrábět elektřinu odpovídající roční spotřebě přibližně 8250 domácností. Systém plovoucích fotovoltaických elektráren chce skupina zprovoznit ve druhé polovině příštího roku.Už i Křetínský sází na zelenou energii. EPH postaví jednu z největších plovoucích solárních elektráren v Evropě
Zprávy z firem
Thyssenkrupp v říjnu upozornil na výrazné zhoršení situace na trhu s ocelí a dodal, že původní optimistické očekávání oslabila kombinace ekonomického útlumu v Německu a na dalších trzích a vyšší náklady na suroviny a energie. Dalším problémem byl také levný dovoz čínské oceli do Evropy a skutečnost, že asijští konkurenti nemusejí nést náklady na emise oxidu uhličitého, což znevýhodňuje místní hráče, upozornila agentura Reuters.
Daniel Křetínský patří k nejvlivnějším postavám českého byznysu. Ovládá řadu průmyslových, obchodních, finančních nebo mediálních firem v České republice i v zahraničí. Časopis Forbes ho řadí na druhé místo mezi nejbohatšími Čechy, jeho majetek na začátku října odhadl na 210,9 miliardy korun.
Hlavní společností Křetínského je Energetický a průmyslový holding (EPH), který je přední středoevropskou energetickou skupinou. Holding vlastní a provozuje zařízení v České republice, na Slovensku, v Německu, Itálii, Británii, Irsku, Francii a ve Švýcarsku. Podniká v těžbě hnědého uhlí, výrobě elektřiny a tepla až po distribuci elektřiny a tepla.
Energetická krize přinesla razantní nárůst majetku Daniela Křetínského. Většinový vlastník EPH přeskočil Pavla Tykače a Karla Komárka a stal se druhým nejbohatším Čechem a s majetkem 210,9 miliardy se dotahuje na Renátu Kellnerovou s rodinou. Uvádí nejnovější žebříček nejbohatších Čechů magazínu Forbes. Bohatí bohatnou. V Česku žije nejvíc dolarových miliardářů v historii
Leaders
Křetínského EPH v pololetí zvýšil zisk o 12 procent. Za prvních šest měsíců letošního roku vydělal v přepočtu téměř 46 miliard korun. Křetínského EPH v pololetí vydělal 46 miliard. Růst podpořily akvizice
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.