Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Ocelářství v krizi. Zjevná spotřeba oceli v Česku je nejnižší za deset let

Zjevná spotřeba oceli v Česku byla ve třetím čtvrtletí nejnižší za deset let
Vítkovice Steel
 ČTK

Zjevná spotřeba oceli v Česku dosáhla v letošním třetím čtvrtletí 1,37 milionu tun, nejméně za posledních deset let, uvedla Ocelářská unie, která sdružuje podniky z hutnictví a ocelářství v ČR. Nízká spotřeba podle ní odráží nedobrou situaci v českém průmyslu a stavebnictví i stagnaci v Německu.

Problémy českého, ale i evropského ocelářství jsou dlouhodobé. Za celý loňský rok klesla zjevná spotřeba oceli v Česku meziročně o více než milion tun, tedy zhruba 16 procent, na 6,6 milionu tun. Unie letos v březnu uvedla, že to byl největší pokles za posledních deset let. Šlo ale o pokles z vysokého základu, protože po covidovém propadu spotřeba v roce 2021 vyletěla nahoru. Předseda představenstva Ocelářské unie Daniel Urban uvedl, že i tak ale šlo o silný signál nejistoty v zákaznických odvětvích.

Výroba surové oceli v Česku loni meziročně klesla o 11 procent na 4,2 milionu tun a objem vývozu oceli z ČR o 18 procent na čtyři miliony tun. Export tak byl nejnižší od finanční krize v roce 2009. Vliv na výsledky měly podle unie boje po ruském vpádu na Ukrajinu, bezprecedentní ceny energií, vysoká inflace a drahé emisní povolenky.

Karel Pučelík: Proč s námi alarmující klima nic nedělá?

V Dubaji se v těchto dnech scházejí politici a klimatičtí odborníci, aby zamezili dalšímu plundrování planety. Jen tak od stolu to ale nepůjde. Pro změnu je důležitá politická vůle, ale i součinnost celého světa.

Přečíst článek

Letos se propad ještě více prohlubuje. Za první pololetí se výroba surové oceli v Česku meziročně snížila zhruba o 20 procent. S poklesem výroby se snižuje i objem vyváženého zboží z Česka - v prvním pololetí loňského roku činil objem vývozu 2,2 milionu tun, letos za stejné období už jen 1,9 milionu tun.

„S ohledem na ochlazující se ekonomiku ale významně klesl i objem dovážené oceli. Za první pololetí letošního roku tak objem činil takřka tři miliony tun, což představuje meziroční propad o více jak 500 tisíc tun,“ uvedla už dříve unie.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme