Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Od Jindřicha VIII. ke Křetínskému. Jak vypadalo půltisíciletí Royal Mail, kterou chce český podnikatel koupit

Od Jindřicha VIII. ke Křetínskému. Jak vypadalo půltisíciletí Royal Mail, kterou chce český podnikatel koupit
Profimedia
Karel Pučelík

Daniel Křetínský se chystá převzít Royal Mail, která má více než půl tisíciletí trvající historii. V jaké formě kultovní pošta je? A může Křetínskému v nákupu britského „rodinného stříbra“ někdo zabránit?

Royal Mail patří k obrazu života v Británii od nepaměti. Lidé tu červeným poštovním schránkám háčkují speciální „čepice“ k historickým výročím, třeba s motivy letadel z druhé světové války, a dětským pohádkovým hrdinou je dobromyslný pošťák Pat, kterého nic nezastaví od doručení byť jen jediného dopisu. Nyní se však její historie nejspíš bude přepisovat.

EP Group podnikatele Daniela Křetínského je totiž na dobré cestě k převzetí Royal Mail. Dosavadní vlastník ikonické poštovní společnosti International Distributions Services souhlasil s nabídkou přesahující 3,5 milionu liber, tedy přes sto miliard korun. Nyní jsou na tahu akcionáři, kteří obchod proberou na zářijovém setkání. A také britská vláda, která musí prodej schválit, přičemž ho může i zablokovat. Deník The Guardian však uvádí, že jak konzervativci, tak labouristé nepůsobí, že by chtěli dělat problémy.

Odbory britské pošty hrozí Křetínskému stávkou, pokud nesplní jejich požadavky

Tlak na Křetínského v Británii. Odbory pošty Royal Mail hrozí stávkou

Odborová organizace zastupující zaměstnance britské pošty Royal Mail pohrozila stávkou v případě, že český miliardář Daniel Křetínský, který usiluje o převzetí podniku, nesplní její požadavky, uvedl list Financial Times. Křetínský zprávu nekomentoval.

Přečíst článek

Český podnikatel, který je už nyní s více než sedmadvacetiprocentním podílem největším akcionářem, věří v zářnou budoucnost. Royal Mail, k níž patří i mezinárodní doručovací společnost GLS, chce modernizovat a naskočit na trend doručování dodávání zásilek z e-shopů. Ostatně objem listovních zásilek klesá, takže transformace v logistickou firmu dává smysl.

Ztrátový gigant

Bude to ale potřebovat investice, protože Royal Mail za sebou nemá zrovna nejlepší období. Je dlouhodobě ztrátovým podnikem, který se v posledních letech musel vypořádat s řadou obtíží. „Ztráta 360letého monopolu na doručování balíků, stávky poštovních zaměstnanců, incident v oblasti kybernetické bezpečnosti a pokuta od regulačního úřadu Ofcom za nesplnění cílů v oblasti doručování,“ vyjmenovává patálie Reuters.

Podle zahraničních médií se však prý blýská na lepší časy. Minulý týden například IDS oznámila výsledky za rok 2023. Byznys pošty byl sice opět v červených číslech, ale ztráta před zdaněním dělá 75 milionů liber, což je o 35 milionů méně než v předcházejícím roce.

Český miliardář Daniel Křetínský

Bloomberg odkrývá ambice Daniela Křetínského. Miliardář chystá obří expanzi v západní Evropě

Český miliardář Daniel Křetínský vlastní elektrárny, maloobchod i média. Všechny jeho současné nákupy měly jedno společné. Firmy byly ve finanční tísni, informuje agentura Bloomberg.

Přečíst článek

„V posledních šesti měsících jsme společnost Royal Mail nasměrovali na správnou cestu. Dosáhli jsme značného pokroku při realizaci našeho modernizačního programu a ve druhém pololetí jsme se vrátili k růstu,“ argumentoval CEO IDS Martin Seidenberg.

Značka žije dál

Royal Mail se pyšní obsáhlým rodokmenem. Počátky můžeme hledat už v době Jindřicha VIII., který v roce 1516 založil poštovní síť, která však tehdy obsluhovala pouze zásilky krále a jeho dvora. Karel I. ji pak po takřka 120 letech otevřel veřejnosti. Typické kočáry ještě před koncem 19. století začaly rozvážet i balíky. Později je nahradily červené dodávky.

Drtivou většinu svého života firma strávila v rukách státu. Teprve v roce 2011 parlament rozhodl o tom, že se Royal Mail otevře soukromým investorům. O dva roky později vstoupila na londýnskou burzu. Vláda si původně ponechala třicetiprocentní podíl, ale v roce 2015 se vzdala i toho. Spojení státu s Royal Mail tak nadobro skončilo bez jednoho roku po půlce tisíciletí.

Křetínský kupuje pětinu v německých ocelárnách Thyssenkrupp

Miliardář Křetínský kupuje pětinu největší německé ocelárny Thyssenkrupp, podíl zřejmě navýší na polovinu. Thyssenkrupp čelí vážným potížím kvůli zelené agendě a drahým energiím, na nichž ale Křetínský rekordně vydělává, komentuje akvizici ekonom Lukáš Kovanda.

Přečíst článek

Křetínský se zavázal, že bude respektovat úctyhodnou tradici a historii firmy. Podle IDS se zaměstnanci nemusí bát masového propouštění, nadále zůstane i název a sídlo na ostrovech a závazek doručovat šest dní v týdnu. I červená dodávka tak snad pošťákovi Patovi zůstane.

Pošta není jediným britským zájmem Daniela Křetínského. Vlastní tříprocentní podíl v řetězci supermarketů Sainsbury's či 27 procent londýnského fotbalového klubu West Ham United.

Další texty Karla Pučelíka čtěte zde

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme