Odehrála se v ní jaderná katastrofa, teď ji do provozu uvedou kvůli Microsoftu
Americká společnost Constellation Energy znovu uvede do provozu jadernou elektrárnu Three Mile Island, ve které se odehrála nejhorší jaderná havárie na území Spojených států.
Elektrárna bude na základě 20leté dohody zajišťovat dostatek uhlíkově neutrální energie americké společnosti Microsoft pro rozvoj její umělé inteligence (AI). Plánované znovuotevření elektrárny ukazuje na měnící se přístup USA k jaderné energii. Constellation Energy oznámila svůj záměr na znovuotevření pět let poté, co její tehdejší mateřská společnost Exelon rozhodla o jejím uzavření, protože elektrárna byla ztrátová. Podle plánu by měla začít fungovat nejpozději do roku 2028.
Nikdy předtím nebyla americká jaderná elektrárna po vyřazení znovu uvedena do provozu a nikdy předtím nebyl veškerý výkon jedné komerční jaderné elektrárny přidělen jedinému zákazníkovi.
Německo v neděli po více než 60 letech výroby elektřiny z jádra vypíná své poslední jaderné elektrárny. V deset hodin dopoledne začne postupně vypínat elektrárnu Isar-2 u Mnichova. O zhruba 45 minut později bude tento zdroj automaticky odpojen ze sítě, až jeho výroba klesne na 30 procent instalovaného výkonu.Německo dává sbohem jádru, může to nakonec zdražit elektřinu i v Česku
Politika
USA mění přístup k energii z jádra
Při havárii v roce 1979 elektrárna zcela přišla o jeden ze dvou reaktorů, Unit 2. Nyní Constellation Energy chystá opětovné spuštění reaktoru Unit 1. Před odstavením v roce 2019 výkon reaktoru činil 835 megawattů, což je dostatek elektřiny pro pokrytí spotřeby 800 tisíc domácností.
Microsoft si od dohody slibuje, že se stane nejpozději do roku 2030 uhlíkově neutrální. Finanční podmínky dohody nebyly zveřejněny.
Dohoda mezi oběma firmami reaguje na snahu Bidenovy administrativy změnit v USA přístup k jaderné energii. Chce tím snížit emise skleníkových plynů z energetického sektoru, které mají negativní dopad na životní prostředí. Svůj závazek potvrdil Washington i tím, že minulý rok ve státě Georgie uvedl do provozu vůbec první reaktor od havárie z roku 1979.
Evropský soudní dvůr v týdnu rozhodl, že technologický gigant Apple bude muset Irské republice zaplatit třináct miliard eur. Státy obvykle takovou finanční injekci, která s velkou rezervou překoná třeba schodek českého státního rozpočtu, vítají. Ne však Irové, ti se naopak platbě bránili, co to šlo. Chtě nechtě, peníze dostanou, a teď řeší, co s nimi.Proč se Irsko štítí miliard od Apple? Přízeň globálního kapitálu je víc než „pár“ miliard navíc
Zprávy z firem
Provoz datových center a AI je energeticky náročný. Datová centra mají nyní na spotřebě elektřiny v USA podíl kolem čtyři procent a podle prognóz se má tento podíl do roku 2030 zdvojnásobit.
Jaderná energie je považována za „zelenou“, protože na rozdíl od spalování zemního plynu nebo uhlí při výrobě elektřiny nevytváří emise skleníkových plynů. Výstavba nebo opětovné spuštění elektráren je však nákladné a stále neexistuje dlouhodobé řešení pro vyhořelé, ale vysoce radioaktivní uranové palivové tyče.
Jaderná elektrárna Temelín vyrobila podruhé ve své dvaadvacetileté historii 16 terawatthodin (TWh) elektřiny. Dosud nejvíc to bylo v roce 2017, kdy vyrobila 16,48 TWh. Za letošní velkou výrobu vděčí elektrárna zvládnutým odstávkám i modernizaci. Elektřina, kterou letos Temelín vyrobil, by stačila českým domácnostem téměř na celý rok.Elektřina z Temelína by stačila českým domácnostem na celý rok
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.