Shein odhalil případy dětské práce u svých dodavatelů
Čínský internetový prodejce levné módy Shein zpřísnil kontrolu firem ve svém dodavatelském řetězci. A odhalil hned dva případy dětské práce, informoval server BBC.
„Oba případy jsme se snažili vyřešit co nejrychleji. Došlo na ukončení pracovních smluv s nezletilými zaměstnanci, zajištění výplaty dlužných mezd, lékařských prohlídek a v případě potřeby zajištění repatriace k rodičům či zákonným zástupcům,“ uvedl Shein v oficiálním prohlášení.
Firma se zároveň rozhodla dočasně pozastavit odběr zboží od zmiňovaných společností a obchod nemá v plánu obnovit, dokud nedojde k vyřešení tohoto problému, uvedl server BBC. „Po odpovídající nápravě bude smluvním výrobcům povoleno pokračovat v činnosti,“ píše Shein.
Evropská komise (EK) plánuje uvalit cla na levné zboží z čínských e-shopů jako Temu, Shein nebo AliExpress. Docílit toho chce zrušením dosavadního limitu 150 eur (zhruba 3780 korun), do nějž jsou zásilky ze zemí mimo EU osvobozené od celních poplatků, uvedl deník Financial Times (FT) s odvoláním na tři osoby obeznámené s návrhem.Eurokomisaři se opět zaměřují na Temu či Shein. Plánují uvalení cel na levné zboží
Money
Už v minulosti byl čínský řetězec kritizován kvůli zaměstnanecké politice. Například švýcarská skupina Public Eyete poukázala na to, že řada zaměstnanců na šesti pracovištích v Kantonu odpracovává nadměrné množství přesčasů.
V reakci na toto zjištění společnost Shein uvedla, že „usilovně pracuje“ na řešení otázek a dosáhla „významného pokroku ve zlepšování podmínek“.
Shein by mohl brzy vstoupit na londýnskou akciovou burzu. Podle BBC firma už podala příslušné dokumenty. Analytici se domnívají, že společnost může být oceněna až na 66 miliard dolarů (1,5 bilionu korun).
Firma se pro vstup na burzu zaměřila na Británii, protože ve Spojených státech čelila překážkám a intenzivní kontrole. Dokumenty podala firma v USA loni v listopadu. Skupina amerických zákonodárců totiž už loni vyzvala k prošetření společnosti Shein kvůli tvrzení, že při výrobě některých oděvů, které prodává, je využívána nucená práce Ujgurů. Firma u dodávek oblečení spoléhá na tisíce dodavatelů třetích stran a smluvní výrobce blízko své centrály v čínském Kantonu.
Britská finanční smetánka loni pokračovala v úprku ze země. Země má zase o 1400 lidí se jměním přesahujícím milion dolarů méně. Důvodem jsou dopady odchodu Velké Británie z Evropské unie v roce 2020. Počet bohatých exulantů ale loni přece jen ve srovnání s předcovidovými lety klesl, uvedla agentura Bloomberg s odkazem na analýzu společnosti Henley & Partners.
Daň za brexit. Z Británie stále prchají davy milionářů
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.