Odklon od uhlí bude stát české teplárny 200 miliard
Investice do transformace českých tepláren přesáhnou 200 miliard korun. V posledních třech letech přešlo od spalování uhlí na jiný typ paliva deset tepláren v ČR, které zásobují dohromady 110 tisíc domácností. Další velké teplárny plánují odklon od uhlí v příštích letech, transformaci chtějí dokončit do roku 2030.
Teplárny zahájily přechod na jiný typ paliva od roku 2022. V první fázi ukončily nebo radikálně snížily spalování uhlí na úroveň několika procent teplárny v Plané nad Lužnicí, Táboře, ve Strakonicích, ve Dvoře Králové, Uherském Hradišti, Přerově, Frýdku-Místku, Kolíně, v Ostravě Přívoze a Teplárnu ČSA u Karviné. Uhlí tyto teplárny nahradily biomasou, zemním plynem, teplem z dopadu a dalšími energetickými zdroji. Do náhrady uhlí investovaly celkem přes šest miliard korun. Dohromady tyto teplárny dodávají ročně pět milionů gigajoulů (GJ) tepla. Ještě dříve ukončily spalování uhlí také například teplárny v Příbrami a v Náchodě.
„První etapa odchodu od uhlí v menších teplárnách je téměř dokončena. Velké teplárny v krajských městech na náhradě uhlí intenzivně pracují. Tyto projekty budou postupně uváděny do provozu v letech 2027 až 2030,“ uvedl předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR Mirek Topolánek. Pro další transformaci podle něj budou rozhodující peníze z Modernizačního fondu.
Podle sdružení dosud náhrada uhlí snížila emise oxidu uhličitého o více než 600 tisíc tun ročně. Vedle ekologičtějšího provozu je podle sdružení bonusem transformace také výrazné snížení plateb za emisní povolenky. V některých případech by se jich teplárny měly zbavit úplně.
Letošní topná sezona začala v polovině září, což je zhruba o měsíc dříve než loni. Loňská topná sezona v Česku byla nejkratší a nejteplejší za posledních 60 let. Tuzemské teplárny při ní zaznamenaly nejnižší dodávky tepla, proti průměru až o desetinu nižší. Hlavní příčinou bylo podle nich mimořádně teplé počasí v sezoně.
Pražská energetika, a. s., zahájila v Novém Sedle na Sokolovsku stavbu své dosud největší fotovoltaické elektrárny (FVE). PRE staví na Sokolovsku svou dosud největší fotovoltaickou elektrárnu
Zprávy z firem
Investiční skupina Creditas finančníka Pavla Hubáčka vstoupila na slovenský energetický trh. Prostřednictvím své divize UCED koupila energetickou společnost GGE. Cenu transakce firmy nezveřejnily. Akvizici už dříve schválily antimonopolní úřady v ČR i na Slovensku.Finančník Hubáček vstupuje na slovenský energetický trh
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.