Odplata za šikanózní cla. Hongkongská pošta přerušila zásilky do USA

Hongkongská pošta přerušila zásilky do Spojených států po moři. Od 27. dubna pozastaví i leteckou přepravu zásilek se zbožím. Hong Kong Post to podle agentury Reuters zdůvodnila americkými cly, které označila za šikanózní.
Hongkongští občané by se při zasílání zboží do Spojených států „měli připravit na to, že budou platit přemrštěné a nepřiměřené poplatky kvůli nepřiměřenému a šikanóznímu jednání ze strany USA,“ uvedla hongkongská pošta. „Spojené státy se chovají nerozumně a cla uvalují zneužívajícím způsobem. Hongkongská pošta rozhodně nebude jménem USA vybírat žádná takzvaná cla,“ dodala s tím, že běžných zásilek, které obsahují jen listiny, se opatření nedotkne.
Peking uvedl, že při současných celních sazbách již americké zboží vyvážené do Číny nemá na trhu žádnou životaschopnost. Další „celní hry“ Washingtonu bude ignorovat.
„Neprodejné.“ Eskalace vzájemných cel zmrazila obchod Číny a USA
Trhy
Hongkong je zvláštní administrativní oblast Číny. Podle oznámení americké vlády se na něj vztahují stejná cla jako na Čínu.
Bývalá britská kolonie byla dlouho známá jako centrum volného obchodu. Čína tam ale v roce 2020 zavedla rozsáhlý zákon o národní bezpečnosti, což vyvolalo kritiku ze strany USA a vedlo k odebrání zvláštního statusu tohoto finančního centra podle amerického práva.
Hongkongská pošta uvedla, že důvodem opatření bylo zrušení výjimky de minimis, která umožňovala vyhnout se placení cel v USA za balíčky v hodnotě nižší než 800 dolarů (asi 17 700 korun). Zdůvodnila je také zvýšením celních sazeb na poštovní zásilky z Hongkongu obsahující zboží do USA od 2. května.
Hrubý domácí produkt (HDP) Číny v prvním čtvrtletí letošního roku ve srovnání s předchozím kvartálem vzrostl o 1,2 procenta, meziročně pak o 5,4 procenta. Podle agentur o tom ve středu informoval čínský statistický úřad. Zatímco první údaj zaostal za očekáváním analytiků, meziroční růst jejich odhady předčil.
Čína hledá strategii, jak si v obchodní válce s USA udržet růst
Money
Švýcarská banka UBS snížila odhad letošního růstu čínské ekonomiky na 3,4 procenta z dříve předpokládaných čtyř procent, a to kvůli negativním dopadům cel amerického prezidenta Donalda Trumpa. Podle agentury Bloomberg nový odhad představuje dosud nejpesimističtější prognózu letošního hospodářského vývoje v Číně. V příštím roce UBS nadále počítá se zpomalením růstu na tři procenta.
Trumpův celní šok. Čínská ekonomika kvůli němu poroste méně
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.