Oheň na Havaji způsobil škody až za šest miliard dolarů, uvedla agentura Moody's

Ekonomická škoda, kterou na dvojici havajských ostrovů způsobily lesní požáry, by mohla dosáhnout až šest miliard dolarů (až 133,1 miliardy korun), odhadla to mezinárodní ratingová agentura Moody's.
Jeho spodní hranici stanovila na čtyři miliardy dolarů. Divize agentury Risk Management Solutions však ve své zprávě uvedla, že většinu škod by mělo pokrýt pojištění, a to v rozsahu přibližně 75 procent nebo i více.
FOTOGALERIE: Oheň pustoší také španělský ostrov Tenerife
Téměř dva týdny po sérii lesních požárů úřady na havajském ostrově Maui pohřešují přibližně 850 lidí. Jeden z požárů v první polovině měsíce zabil nejméně 114 lidí, když se za silného větru velmi rychle rozšířil ze suché vegetace do města Lahaina. V letovisku a někdejším centru havajského království plameny poničily přes 2000 budov. Podle zprávy agentury Moody's se očekává, že většina škod vznikla právě v městě Lahaina. Hořelo také na sousedním „Velkém ostrově" Havaj.
„V případě této události se očekává notné zvýšení následných škod v důsledku vlivu ostrova na dodavatelské řetězce, obecně vysokých nákladů na stavební práci, inflačních dopadů během očekávané dlouhé doby obnovy a potenciálních požadavků na vyhlášky a zákony," uvedl Rajkiran Vojjala, který je divizi Risk Management Solutions viceprezidentem pro modelování.
Požár na španělském ostrově Tenerife stále postupuje, hasiči ale hlásí pokroky a předpokládají, že ho budou mít už brzy pod kontrolou. Aktuální situaci popsal zástupce vlády Kanárských ostrovů Manuel Miranda.
Tenerife stále hoří. Sedm procent území lehlo popelem, hořelo i na Elbě
Zprávy z firem
Pařížská katedrála Notre-Dame, kterou před čtyřmi lety výrazně poničil požár, má nový dubový krov. Několikatunovou konstrukci do centra francouzské metropole dopravili po řece Seině na lodi tak velké, že kvůli tomu na několik hodin museli přerušit ostatní lodní dopravu. Podívejte se ve fotogalerii, jak celá akce probíhala, i na požár před čtyřmi lety.
FOTOGALERIE: Katedrála Notre-Dame dostala nový, sedmitunový krov. Připomeňte si požár, který jej zničil
Reality
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.