Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

OKD propustí 350 zaměstnanců, blíží se konec těžby

OKD propustí 350 zaměstnanců, blíží se konec těžby
Profimedia
 ČTK

Těžební společnost OKD ve druhém pololetí sníží asi o 350 stav zaměstnanců. Souvisí to s blížícím se ukončením těžby. Nyní v OKD na Karvinsku pracuje 3300 lidí, kmenových zaměstnanců je více než 2400 z nich. Odcházející zaměstnanci dostanou jako odstupné až jedenáctinásobek platu. Uvedla to mluvčí OKD Barbora Černá Dvořáková.

OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. V minulých letech ale firma těžbu ve většině dolů ukončila, protože se dlouhodobě nevyplácela. Těží už jen v Dole ČSM s lokalitami Sever a Jih. Ukončení těžby plánuje po vytěžení posledních porubů (dobývacích prostor) v prvním čtvrtletí příštího roku.

Loni firma jako náhradu za přirozené odchody přijala 156 nových zaměstnanců. Letos už náborové aktivity ukončila a do dotěžení posledních porubů bude spoléhat na své nynější pracovníky. „V současnosti máme dostatečný počet pracovních sil pro všechny naše plánované činnosti,“ uvedl personální ředitel OKD Radomír Štix.

Na konci června skončí přípravy porubů a na konci srpna jejich vybavení technologiemi. „Poté již bude na obou lokalitách Dolu ČSM pokračovat pouze těžba. V druhém pololetí proto sníží OKD stav zaměstnanců o přibližně 350,“ uvedla Černá.

Celosvětová spotřeba uhlí se v roce 2022 vyšplhá na rekord

Svět se uhlí jen tak nezbaví. Spotřeba je na vrcholu

Celosvětová spotřeba uhlí se letos vyšplhá na rekord. Poprvé by měla přesáhnout osm miliard tun a vysoká zřejmě zůstane i v dalších letech, pokud svět nevyvine větší úsilí o přechod na nízkouhlíkové hospodářství. Uvedla to Mezinárodní agentura pro energii (IEA), která se spotřebou uhlí zabývá ve své analýze.

Přečíst článek

Štix uvedl, že lidem odcházejícím z organizačních důvodů firma vyplatí podle počtu odpracovaných let odstupné ve výši až jedenáctinásobku průměrného měsíčního výdělku. „Vybraným pracovníkům z úseků příprav a vybavování nabídneme pracovní pozice v rubání, které bude pokračovat do prvního čtvrtletí 2026, a v dalších oblastech souvisejících s technickou likvidací dolu či dalším podnikáním společnosti,“ uvedl Štix.

Odcházející zaměstnanci budou moci využít program společnosti OKD Nová šichta, který funguje už od roku 2014. „V Nové šichtě jsou naši zaměstnanci - specialisté připraveni poradit i prakticky pomoci. Zájemcům poskytnou podrobné informace o trhu práce, jak se připravit na pohovor a jak a kde hledat práci nejefektivněji, a pomohou při sepisování životopisu nebo motivačního dopisu,“ uvedla manažerka Nové šichty Markéta Klopcová.

Technická likvidace Dolu ČSM začne po vytěžení posledních porubů a bude trvat přibližně tři roky. „Po ukončení hornické činnosti chce OKD dále podnikat v oblasti výroby uhelných směsí a zelené energie. Plán podnikání musí ještě potvrdit jediný akcionář, společnost Prisko, a ministerstvo financí,“ uvedla mluvčí. Prostřednictvím společnosti Prisko vlastní OKD stát.

Solek v Chile připojila k síti svou největší solární elektrárnu v zemi. Projekt Leyda vyrábí proud pro 23 tisíc domácností.

Sobotka v Chile spustil dosud největší solární farmu. Vyrábí proud pro desetitisíce domácností

Solární farma Leyda v Chile, za níž stojí český podnikatel Zdeněk Sobotka, už jede na plné obrátky. Vyrábí proud pro 23 tisíc domácností. Solek do svého dosud největšího fotovoltaického parku v Chile zainvestoval 67 milionů dolarů.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme