Olympus po foťácích skoncoval i s mikroskopy. Divizi prodal za desítky miliard firmě Bain

Japonská společnost Olympus prodejem další dvé divize potvrzuje svůj záměr plně se soustředit na zdravotnickou techniku.
Japonská společnost Olympus se dohodla na prodeji své divize mikroskopů soukromé investiční firmě Bain Capital za 427,6 miliardy jenů (76,3 miliardy korun). Bude to doposud největší prodej majetku japonské společnosti, uvedla agentura Reuters.
Prodej divize přichází ve chvíli, kdy Olympus urychluje revizi svého portfolia a chce se soustředit výhradně na zdravotnickou techniku. Divize vyrábí také průmyslové endoskopy a rentgenové detektory.
Výrobce zdravotnických lůžek Linet Group kupuje australskou distributorskou společnost Pegasus Health Group. Hodnota obchodu činí nižší stovky milionů korun. Linet by tak měl posílit pozici na australském trhu, především ve státě Nový Jižní Wales. Austrálie je pro Linet stále důležitějším trhem, uvedl mluvčí společnosti Michal Uryč.
Linet posiluje na australském trhu. Za stovky milionů tam kupuje distributora zdravotnických matrací
Zprávy z firem
Podle informovaných zdrojů nabídka Bain zvítězila nad nabídkami dalších soukromých investičních společností jako Carlye Group a KKR & Co.
V rámci své reorganizace Olympus přizval do správní rady investiční firmu ValueAct Capital, koupil několik výrobců zdravotnického vybavení v zahraničí a prodal svoji divizi digitálních fotoaparátů, která byla dlouhodobě ztrátová. Od zahájení reorganizace na počátku roku 2019 se cena akcií firmy téměř ztrojnásobila.
Japonská společnost Olympus, která před mnoha lety získala věhlas jako výrobce fotoaparátů, chystá prodej divize mikroskopů. Podle zdrojů agentury Reuters by za ni mohla získat více než 300 miliard jenů (přes 54 miliard Kč), což by znamenalo odprodej největší části skupiny. Cílem podniku je věnovat se lékařským technologiím.
Bývalá ikona fotografického průmyslu Olympus se zaměří jen na lékařství
Zprávy z firem
Vatikán prodělá na prodeji kancelářského centra v londýnské čtvrti Knightsbridge. Do luxusní nemovitosti v letech 2014 až 2018 katolická církev investovala 350 milionů liber (asi 8,83 miliardy korun). Chtěla zde vybudovat centrum pro potřebné. Honosný dům se však dostal do centra mezinárodního vyšetřování. Vatikán se podle zdrojů deníku Financial Times rozhodl jej prodat a jednání o tom se chýlí do finále. Potíž je, že jej prodá odhadem za 200 milionů liber, tedy se ztrátou sta milionů liber (asi 2,94 miliardy korun).
Vatikán prodělá sto milionů liber na luxusní budově v centru Londýna
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.