Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

OMV a firma emirátu Abú Zabí jednají o gigafúzi za desítky miliard dolarů. Ale jde to ztuha

OMV a firma emirátu Abú Zabí jednají o gigafúzi za desítky miliard dolarů. Na snímku sídlo společnosti Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) v Abú Zabí
ADNOC, se svolením
 ČTK

Společnost Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) a rakouská energetická firma OMV zkoumají možnost spojení firem Borouge a Borealis, čímž by vznikl gigant se zaměřením na chemii a plast s hodnotou více než 30 miliard dolarů (více než 652 miliard korun). Uvedla to agentura Bloomberg, která se odvolává na informované zdroje. ADNOC je energetickou společností emirátu Abú Zabí.

Reklama

Firmy podle zdrojů nyní jednají o možném ocenění a vlastnické struktuře spojené skupiny a k obecným obrysům, které budou základem pro formální jednání o fúzi, mohou dospět v příštích týdnech. Rozhovory se vedou už několik měsíců a mohou skončit i neúspěchem, dodaly zdroje.

Brusel povolil Agrofertu převzít chemičku Borealis, holding spojený s Babišem může zdvojnásobit výrobu hnojiv

AKTUALIZOVÁNO: Brusel povolil Agrofertu převzít chemičku Borealis. Těžká rána pro Rakousko, míní tamní zemědělci

Evropská komise (EK) schválila skupině Agrofert ze svěřenských fondů českého expremiéra Andreje Babiše záměr převzít divizi rakouské chemičky Borealis pro výrobu hnojiv. Komise dospěla k názoru, že transakce nevyvolá žádné obavy z narušení hospodářské soutěže v Evropském hospodářském prostoru, stojí v jejím dnešním prohlášení. Proti plánu prodeje se stavěli zástupci z řad rakouských zemědělců.

Přečíst článek

Ve firmě Borealis, která sídlí ve Vídni, drží OMV 75procentní podíl, zbytek má ADNOC. Firma Borouge, s jejímiž akciemi se obchoduje v Abú Zabí, je partnerstvím mezi ADNOC a Borealis a má tržní hodnotu kolem 22 miliard dolarů.

Zásadní otázky: podíly a sídlo nového gigantu

Největšími překážkami v dokončení dohody jsou podle zdrojů přesná hodnota a vlastnická struktura. ADNOC a OMV stále jednají o tom, zda budou mít ve sloučeném subjektu stejný podíl. Rakouská strana by také upřednostnila, aby centrála byla v Evropě, kde je většina obchodních aktivit, a aby měl spojený subjekt akcie na burze v Abú Zabí.

Reklama

Ve Spojených arabských emirátech se teď firmy ze Silicon Valley snaží získat peníze.

Karta se otočila, firmy ze Silicon Valley teď prosí o peníze v Perském zálivu

Ekonomické zpomalení v severní Americe a Evropě tlačí fondy rizikového kapitálu do bohatých zemí Blízkého východu, kde naopak díky vysokým cenám ropy neví, co s vydělanými penězi.

Přečíst článek

Firma Borouge vstoupila na burzu loni, hodnota primární nabídky byla dvě miliardy dolarů. Firma vyrábí speciální plasty pro zpracovatelský průmysl a výrobu spotřebního zboží. Její tržby loni činily 6,7 miliardy dolarů. Borealis má zhruba 7600 zaměstnanců a vyrábí plasty, chemikálie a hnojiva. Tržby firmy a další výnosy podle internetových stránek podniku loni činily 12,2 miliardy eur.

Spojení by firmám zlepšilo konkurenceschopnost, zjednodušilo by vlastnickou strukturu a vytvořilo větší flexibilitu pro investice a expanzi v Asii, kde poptávka po chemikáliích a plastech stále roste. Vzhledem k různým podílníkům, včetně vlád, však není dosažení konečné dohody jisté.

Muhammad bin Rašíd Al Maktúm, také šejch Muhammad, je premiér a viceprezident Spojených arabských emirátů a emírem Dubaje.

Královská rodina Al Maktúmů vládne pohádkové Dubaji. Ale v Perském zálivu patří k těm chudším

Ačkoliv je Dubaj, jeden ze sedmi emirátů tvořící společný stát, tím nejznámějším a nejtřpytivějším městem regionu, tamní vládnoucí rodina Al Maktúmů patří v regionu překvapivě k těm nejchudším. Nejbohatší je rod Saúdů, jehož majetek je pětkrát vyšší než HDP České republiky. Podívejte se na žebříček sestavený serverem newstream.cz.

Přečíst článek

Případná dohoda přichází v důležitém období pro OMV, jejímiž největšími akcionáři jsou rakouská vláda a státní fond emirátu Abú Zabí Mubadala Investment. OMV loni oznámila plány a transformaci z jedné z největších východoevropských firem zaměřených na fosilní paliva na integrovaný ekologický podnik postavený na chemikáliích, recyklaci a infrastruktuře pro elektromobily. Letos v únoru potvrdila, že v rámci této změny zvažuje prodej některých aktiv v oblasti průzkumu a těžby.

Také ADNOC hledá nové obchody a investuje do nízkouhlíkové energetiky. Firma čerpá téměř veškerou ropu ve Spojených arabských emirátech. V plánu má také investovat 150 miliard dolarů do rozšíření kapacit těžby ropy, zemního plynu a produkce chemikálií.

Maďarský premiér Viktor Orbán

Lukáš Kovanda: Orbánův experiment s levným benzinem zkrachoval. Maďarsku došly pohonné hmoty

Maďarsko od úterních 23:00 nouzově ukončuje zastropování cen pohonných hmot. Orbánovu vládu k tomu dohnal kritický nedostatek paliv v zemi.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Euro měna

Lukáš Kovanda: Kdy budou mít Češi německé výplaty? Zřejmě ani za dalších 35 let

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme