OpenAI se pouští do společného podniku se SoftBank

Japonská společnost SoftBank a majitel chatovacího programu ChatGPT, americká firma OpenAI, se dohodly na založení společného podniku v Japonsku, který bude nabízet služby umělé inteligence (AI) firemním zákazníkům, podle agentury Reuters to uvedl generální ředitel japonského konglomerátu Masajoši Son. OpenAI zároveň představila nový nástroj umělé inteligence s názvem „deep research“ (hloubkový výzkum), který podle ní ve více krocích řeší složité úlohy na internetu.
Šéf OpenAI Sam Altman by podle japonské agentury Jonhap měl na návštěvě Jižní Koreje také oznámit spolupráci s jihokorejskou technologickou společností Kakao.
Son se snaží prohloubit angažovanost své firmy v OpenAI. SoftBank hodlá do nové společnosti investovat 15 až 25 miliard dolarů (369 až 615 miliard korun), uvedla minulý týden agentura Reuters. SoftBank podle Reuters také věnuje 15 miliard dolarů do společného podniku Stargate s OpenAI a Oracle, který má vybudovat kapacity pro umělou inteligenci ve Spojených státech.
Hloubkový výzkum
V neděli představený nový nástroj OpenAI podle firmy umí vyhledat, zanalyzovat a propojit několik online zdrojů, jako je text, obrázky a PDF. Z nich pak vytvoří komplexní zprávu na úrovni výzkumného analytika.
„Během desítek minut zvládne to, co by člověku trvalo mnoho hodin,“ uvedla společnost OpenAI. Dodala, že hloubkový výzkum je stále v rané fázi a má svá omezení. „Může mít potíže s rozlišením důvěryhodných informací od fám a v současné době vykazuje slabiny při kalibraci důvěryhodnosti, kdy často nedokáže přesně vyjádřit nejistotu.“
Světový lídr v oblasti umělé inteligence OpenAI čelí konkurenci čínské společnosti DeepSeek. Oznámení o novém nástroji přichází v době, kdy nástup čínského start-upu, který nabízí výkonného konverzačního robota vyvinutého s nízkými náklady a pracujícího údajně s menšími zdroji, zpochybňuje obchodní model tohoto odvětví.
Podle jihokorejských médií navštíví šéf OpenAI Sam Altman po roce v úterý Jižní Koreu. Sejde se zástupci tamního byznysu a podle agenury Jonhap oznámí spolupráci s jihokorejskou společností Kakao.
Výsledková sezona je v plném proudu a data o hospodaření za poslední kvartál v roce 2024 zveřejňují i technologické firmy. Z takzvané Magnificent 7 technologických akcií zatím data zveřejnil Microsoft, Meta Platforms, Apple a Tesla, v nadcházejícím týdnu tak učiní také Alphabet (vlastník Googlu) a Amazon, na konci února pak také Nvidia. Dosavadní výsledky a reakce trhů zatím naznačují, že technologický sektor se dostává pod stále větší tlak.
Efekt Trump se vyčerpal? Technologický sektor se dostává pod tlak
Trhy
Akcie hlavního indexu varšavské burzy přidávají jedenáct procent, což letos z parketu činí třetí světově nejvýkonnější trh. Budapešť je nahoře o solidních takřka osm a Praha skoro o sedm procent. Klíčovými hybateli světově znatelně nadprůměrné výkonnosti jsou americký prezident Donald Trump a jeho souputník Elon Musk
Vzpruha od Muska i Trumpa. Akciové burzy v Praze, Varšavě či Budapešti patří letos mezi nejvýkonnější
Trhy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.