Opus za půl milionu. Výrobce hodinek Prim přichází s novou limitovanou edicí
Historie hodinek se v Novém Městě nad Metují píše od roku 1949 a v roce 1954 se podařilo vyrobit první prototyp mechanických náramkových hodinek, nazvaných Spartak. Název Prim se na hodinkách objevil až v roce 1957.
Letošní rok patří ve firmě Elton hodinářská, která „primky“ vyrábí, k těm slavnostním. Slaví se 75 let od vzniku výroby a 70 let od zrodu prvních československých hodinek. V té době bylo Nové Město nad Metují jedním z pouhých osmi míst na světě, kde dokázali náramkové hodinky kompletně vyrobit.
Jak se vyrábějí hodinky Prim
Vrcholem letošního jubilejního roku je pro Elton uvedení limitované edice hodinek Prim Opus. „Inspirací pro vznik této edice hodinek je protnutí historie Nového Města nad Metují s osudem hudebního skladatele Bedřicha Smetany, který by letos slavil dvousté výročí narození. Do modelu Opus je propsána historie v podobě inspirace dobovými stolními hodinami ze zámku v Novém Městě nad Metují, kde Bedřich Smetana složil Luisinu polku, a právě její první noty jsou vyryty do hodinového strojku modelů Opus,“ popisuje novinku ředitelka firmy Renata Červenák Nývltová.
Limitovaná edice obsahuje dvojí provedení. Sedm kusů je z bílého zlata a sběratelé mohou hodinky získat za 490 tisíc korun. Čtyřicet kusů tvoří edici s nerezovým pouzdrem a jejich cena je 144 tisíc korun.
Znovuzrození firmy
Značka Prim zažila v devadesátých letech těžké časy a po privatizaci jí hrozil dokonce krach. Na přelomu tisíciletí se dočkala znovuzrození díky společnosti Elton hodinářská, která je právním nástupcem národního podniku Elton, tedy firmy, která hodinky Prim v Novém Městě vyrábí už od padesátých let. V roce 2009 společnost Elton hodinářská obnovila výrobu hodinek Prim v původní továrně a zaměřila se na limitované edice a prémiové modely, často inspirované původními designy z 50. a 60. let.
Části zdobeného mechanického strojku limitované edice Prim Opus
Značka dnes nabízí několik řad hodinek, které zahrnují klasické mechanické modely i moderní quartzové varianty. Důraz stále klade na precizní ruční výrobu a zachování původního českého řemesla, což oceňují nejen sběratelé, ale i běžní zákazníci. Hodinek všech řad v manufaktuře ročně vyrobí zhruba dva tisíce a roční tržby se pohybují okolo sta milionů korun. V ceně drží rekord hodinky, které se vydražily na podporu Ukrajiny, za dva miliony korun.
Zajímavostí je, že výrobce nemá klasický e-shop, ale veškeré objednávky řeší na osobní úrovni. „Individuální přístup je v tomto druhu zboží zásadní,“ dodává ředitelka.
Hodinky Prim, které nosil v Československu v minulém století na ruce téměř každý, se prosazují i v novém tisíciletí. Již se ale nejedná o masovou výrobu, ale malé série sběratelských šperků, jejichž cena se pohybuje i ve stovkách tisíc korun. Hodináři vymírají, proto si výrobce hodinek Prim zaškoluje vlastní
Zprávy z firem
Luxusní sektor v posledních měsících zažívá nevídané turbulence. Tržby některých společností klesají, naopak jiné nestíhají vyrábět a mohou výrazně zvyšovat ceny. A pak tu je Rolex, který se rozhodl k nečekanému kroku. Kvůli rostoucí poptávce vstoupil výrobce luxusních hodinek do segmentu secondhandového prodeje.Rolex prodává vlastní hodinky z druhé ruky. Dráž než nové
Zprávy z firem
Investice do luxusního zboží se v roce 2023 znehodnotily v průměru o jedno procento, za deset let ale vynesly 100 procent. Vyplývá to z Indexu luxusních investic, který sestavuje společnost Knight Frank. Inflace v ČR činila loni 10,7 procenta, za desetileté období 41,6 procenta.Whisky, drahé hodinky nebo automobily. Do jakého luxusního zboží je nejlepší investovat?
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.