Orbán opanuje i telekomunikace, díky kšeftu s Vodafone
Britská telekomunikační společnost Vodafone Group prodá svou maďarskou součást za 660 miliard forintů (zhruba 40 miliard korun) tamní firmě 4iG a maďarskému státnímu holdingu Corvinus. Firma, která působí i v České republice, to oznámila v tiskové zprávě.
Vodafone už loni v srpnu uvedl, že uzavřel nezávaznou dohodu o prodeji maďarské divize firmám 4iG a Corvinus. Ty podle dnešní zprávy dokončily hloubkovou kontrolu divize a dohoda se stala závaznou. Dokončení transakce Vodafone očekává už tento měsíc. Výtěžek z prodeje maďarské divize hodlá použít na snížení dluhu.
Prozatímní ředitelka Vodafonu Margherita Della Valle uvedla, že transakce podpoří „cíl maďarské vlády vytvořit národního šampiona v oblasti informačních a komunikačních technologií” a povede k urychlení investic do digitalizace Maďarska.
Orbán opanuje už i telekomunikace
Agentura Reuters uvedla, že maďarský premiér Viktor Orbán si díky transakci upevní kontrolu nad maďarským telekomunikačním sektorem. Orbán už dříve posílil vliv vlády v odvětvích, jako je energetika, bankovnictví a média.
Francouzský telekomunikační magnát Xavier Niel, který je zakladatelem a většinovým majitelem francouzské telekomunikační skupiny Iliad, koupil 2,5 procenta akcií v britském operátorovi Vodafone. Bez dalších podrobností to uvedla jeho investiční společnost Atlas Investissement. Podle agentury Bloomberg současná hodnota podílu činí 752 milionů liber (zhruba 21 miliard korun).Telekomunikační magnát Niel koupil akcie britského Vodafonu
Leaders
Společnost 4iG získá v maďarské divizi Vodafonu 51procentní podíl, zatímco stát bude vlastnit 49 procent. Divize má podle agentury MTI tři miliony zákazníků v oblasti mobilních služeb a 800 tisíc zákazníků u pevných linek.
Akvizicí k větší suverenitě
„Strategická spolupráce mezi maďarským státem a 4iG v této transakci povede nejen k transformaci trhu, ale i ke zlepšení konkurenceschopnosti a urychlení digitální transformace ekonomiky,” uvedl předseda správní rady společnosti 4iG Gellért Jászai.
Společnost 4iG je majitelem firmy Antenna Hungária, která provozuje televizní a rozhlasové vysílání a poskytuje telekomunikační služby. Po převzetí divize Vodafonu bude skupina v Maďarsku jedničkou v oblasti pevného připojení k internetu a televizního vysílání a dvojkou v oblasti mobilních hlasových a internetových služeb, uvedla MTI.
Maďarský ministr pro hospodářský rozvoj Márton Nagy oznámil, že vláda pokračuje ve snaze posílit konkurenceschopnost a nezávislost Maďarska navzdory dopadům války na Ukrajině a sankční politiky na ekonomiku.
„Prioritou vlády je, aby existovalo většinové domácí vlastnictví v odvětvích důležitých z hlediska národní strategie, například v pojišťovacím a telekomunikačním sektoru, stejně jako tomu je v bankovnictví, energetice a médiích,” prohlásil. „Převzetí firmy Vodafone Hungary slouží tomuto účelu a posílí suverenitu Maďarska,” dodal.
Viktor Orbán se problémy státní kasy snaží lepit různými způsoby. Nejnověji se rozhodl uvalit dodatečnou daň na velké producenty léčiv. Půjde o progresivní daň a firmy zdaní osmi procenty tržby přesahující 150 miliard forintů, tedy zhruba 398 milionů dolarů. Začne díky tomu fungovat „Obránomics“?Orbánovi docházejí peníze i nápady. Zavádí proto další windfall tax
Money
Orbán je protřelý politický praktik a cynik, z Maďarska si postupně udělal oligarchickou autokracii. Zničil právní stát a dělbu moci, stát de facto obsadil na všech úrovních, vytvořil si pro svou stranu výhodná volební pravidla, podmanil justici a média, opozici ostřeluje vládními kampaněmi za veřejné peníze, všechny pojistky demokracie marginalizoval – no a účty mu zatím platí Evropa, píše ve svém komentáři David Ondráčka, bývalý ředitel Transparency International ČR.David Ondráčka: Orbán hraje s Evropou vabank
Názory
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.