Unipetrol se po propadovém roce vrací na výsluní, tržby jsou rekordní
Rafinérská a petrochemická skupina Orlen Unipetrol v loňském roce zvýšila své tržby meziročně o 61 procent na rekordních 133,6 miliardy korun. Provozní zisk před úroky, zdaněním, odpisy a amortizací (EBITDA LIFO) se meziročně zvýšil na 6,3 miliardy korun. Čistý zisk skupiny meziročně vzrostl na 3,2 miliardy korun, oznámila firma. Zotavuje se tak z velkých ztrát z roku 2020, které způsobila hlavně pandemie koronaviru.
Kvůli pokračujícímu náročnému makroekonomickému prostředí se v roce 2020 Unipetrol propadl do ztráty 5,4 miliardy korun z čistého zisku 726 milionů korun v roce 2019. Tržby firmě v roce 2020 klesly meziročně o 35 procent na 83,1 miliardy korun.
V případě války na Ukrajině hrozí zdražení pohonných hmoty v Česku nad 45 korun za litr, vyplývá z prognóz amerických bank. I bez války ale mohou jejich ceny vzrůst až ke 40 korunám ze litr.Benzín za více než 40 korun? Případná válka na Ukrajině může vyhnat ceny pohonných hmot
Názory
„Po náročném roce 2020 se nám vloni podařilo vrátit se k našemu dlouhodobému plánu, a dokonce jsme vykázali rekordně vysoké tržby. Za posledních pět let jsme investovali přes 40 miliard korun a nyní sklízíme ovoce tohoto úsilí,“ uvedl generální ředitel skupiny Orlen Unipetrol Tomasz Wiatrak.
V maloobchodním segmentu Orlen Unipetrol pokračoval v rozvoji sítě Benzina Orlen v České republice, rozvoji elektromobility a růstu na Slovensku. V Česku skupina provozuje 424 stanic. S tržním podílem prodeje paliv na úrovni 25 procent k 31. říjnu 2021 je Benzina Orlen největším řetězcem v Česku.
Skupina také pracuje na rozšiřování infrastruktury pro elektromobilitu. Na konci roku 2021 provozovala elektrodobíjecí stojany na 41 čerpacích stanicích. Na Slovensku měla skupina Orlen Unipetrol na konci loňského roku ve své síti 22 čerpacích stanic.
Ropa Brent vystoupala nejvýš za sedm let. Můžou za to teroristé z Jemenu
Money
Objem zpracované ropy činil 7,1 milionu tun. Objemy prodeje rafinérských produktů činily 5,7 milionu tun a petrochemických produktů 1,9 milionu tun.
Celkové investice dosáhly 8,5 miliardy korun a směřovaly do pokračující modernizace výrobních technologií v obou rafinériích, revitalizace jednotky parciální oxidace vodíku, výstavby nové jednotky na výrobu kapalného uhlovodíku DCPD, výstavby jedenácté krakovací pece etylenové jednotky a rozvoje maloobchodní sítě čerpacích stanic v Česku a na Slovensku. Ve výzkumu a vývoji začalo testování pyrolýzní recyklace plastů. Skupina Orlen Unipetrol očekává, že v roce 2030 bude až 20 procent petrochemické produkce tvořeno z recyklovaných materiálů.
Skupina Orlen Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů, zejména plastů a hnojiv. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům na českém i středoevropském trhu.
Do skupiny Orlen Unipetrol spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo v Pardubicích, neratovická společnost Spolana a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně. Orlen Unipetrol zaměstnává téměř 5000 lidí.
Nařízení Evropské komise, podle kterého letecké společnosti musejí povinně využívat stanovenou část startovacích míst na evropských letištích, jinak je ztratí, vyvolalo nevoli dopravců. Aby vyhověli požadavku, začaly v zimě létat tisíce jejich strojů téměř prázdných, jen aby letecké společnosti takzvané sloty udržely. Brusel si svým přístupem vysloužil i kritiku ekologických aktivistů, uvedl server CNBC.Letadla v Evropě létají prázdná. Dopravci se bojí, že kvůli Bruselu přijdou o místa na letištích
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.