Ostravský distributor léků Pharmos loni zdvojnásobil zisk
Ostravská společnost Pharmos, která je jedním z největších distributorů léčiv v České republice, zvýšila loni tržby o 854,9 milionu na 13,323 miliardy korun. Nárůst představoval 6,9 procenta. Čistý zisk firmě stoupl více než dvojnásobně, z předloňských 29,3 milionu na 64,9 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti zveřejněné ve Sbírce listin.
„Ekonomický vývoj Pharmosu v roce 2023 byl pozitivní a odpovídal trendu růstu trhu v našem segmentu. Růst procentuální marže o 0,35 procenta na hodnotu 3,68 procenta znamená dosažení marže 488,584 milionu korun,“ uvedli předseda představenstva společnosti Jiří Korta a člen představenstva Ivo Přibyl. Firma si podle nich udržela a mírně zlepšila svou konkurenční pozici a tržní podíl.
„Nejvýznamnějšími nákladovými položkami byly stejně jako v roce 2022 náklady na služby (nárůst na 198,855 milionu korun, proti roku 2022 o 8,5 milionu korun) s drtivým podílem dopravy, kde náklady na dopravu mezi sklady a externí dopravu (Lektrans a Lektrans Bohemia) vzrostly vlivem vývoje cen pohonných hmot z hodnoty 120,053 milionu korun v roce 2022 na 131,492 milionu korun v roce 2023, což představuje nárůst 11,429 milionu korun,“ uvedli Korta a Přibyl.
Díky úsporným opatřením a využíváním regulovaných cen firma snížila náklady na energie meziročně o 660 tisíc korun na 11,258 milionu korun. V roce 2023 začala na střechách svého sídla budovat fotovoltaickou elektrárnu s výkonem 370 kilowatt-peaků, která pokryje část její spotřeby elektřiny.
Společnost distribuuje zboží do lékáren a nemocnic ze skladů v Ostravě, Brně, Hradci Králové, Brandýsku, Táboře a prodává z konsignačního a komisního skladu ve Pcherách na Kladensku. Loni pokračovala v projektových pracích nového skladu v Brně-Líšni, zahájení stavby plánuje v roce 2025.
Pharmos se sídlem v Ostravě-Radvanicích se zaměřuje na dodávky léčiv a léčivých přípravků do veřejných a nemocničních lékáren a také na dodávky zdravotnického a dentálního materiálu. Dodává i kosmetické přípravky či doplňky výživy. Jediným akcionářem firmy je společnost Česká lékárnická. Pharmos měl loni průměrně 365 zaměstnanců, o deset méně než v roce 2022.
Český prodej léčiv projde radikální proměnou. A v jejím centru budou tuzemští miliardáři, kteří své jmění vydělali v e-commerce. Své know-how nyní velmi pravděpodobně využijí právě v segmentu, který do velké míry stále reprezentují kamenné prodejny, poradenství a uklidňující hlas prodejců.Stanislav Šulc: Čeští technologičtí miliardáři cílí na léky. Lékárenství čeká revoluce
Názory
Studoval v Česku, ale nejvyššího vzdělání dosáhl v Americe. „Bez byznysové školy v Michiganu bych nikdy nevybudoval Alzheon,“ říká lékař Martin Tolar, který je ze všech lidí na světě nejblíž funkčnímu a bezpečnému léku na Alzheimerovu nemoc. V závodě o tento lék byly největší farmaceutické firmy světa, včetně Pfizeru, kde Tolar léta pracoval. „Největší překvapení bylo, že jsme v tom závodě najednou zůstali téměř sami,“ dodává. Jak těžké bylo prosadit se v Americe? Jak chce léčit Alzheimera? A jak chce pomáhat Česku v pozitivním rozvoji? Odpovídá jeden z nejúspěšnějších Čechů současnosti.Neurolog Martin Tolar: Náš lék na Alzheimera skutečně funguje. Čistí mozek
Leaders
Švýcarský farmaceutický gigant Roche po slibných výsledcích z počátečních fází testů urychluje vývoj léků na hubnutí. Na rozdíl od konkurenčních přípravků Wengovy, Ozempic či Zepbound, které se užívají injekčně, Roche vyvíjí pilulku.Místo injekce pilulka. Do miliardového byznysu s léky na hubnutí vstupuje i švýcarská Roche
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.