Padlé solárníky chce zachránit čínský investor. GoodHao chystá nabídku pro Malinu i Alpha Solar

Čínská společnost GoodHao, která by se mohla stát novým investorem padlého Energetického holdingu Malina, připravuje nabídku i pro zákazníky další zkrachovalé společnosti zabývající se fotovoltaikou Alpha Solar. Firma by mohla klientům dodat technologie. Chce tím posílit svou pozici při expanzi na český trh, v příštím roce plánuje spustit v tuzemsku přímý prodej. Dodavatel solárních elektráren Alpha Solar systems z Brna je od podzimu v insolvenci, dluží přinejmenším miliony korun.
„Společnost GoodHao zvažuje další strategický krok, který má za cíl pomoci posílit pozici společnosti na českém trhu s obnovitelnými zdroji energií. Aktuálně máme v plánu pomoci klientům firmy Alpha Solar, která se ocitla v úpadku. Zákazníkům chceme nabídnout dodání FVE technologie ve stejné nebo vyšší kvalitě, kterou si u zkrachovalé firmy objednali,” uvedl předseda představenstva společnosti Wang Čcheng-luo.
GoodHao už v říjnu vstoupila do insolvenčního řízení zadlužené společnosti Malina, které nabízí dodání materiálu a vyrovnání s věřiteli. Malina je od května kvůli problémům se zajištěním zakázek v úpadku. Vedení společnosti tehdy přiznalo závazky za zhruba 1,4 miliardy korun. Věřitelé společnosti na podzim povolili reorganizaci podniku.
Investice do zadlužených firem není jediným podnikatelským plánem čínské firmy v České republice. V příštím roce chce firma spustit přímý prodej fotovoltaiky a tepelných čerpadel. „Pracujeme na přípravě našeho přímého zastoupení v České republice, aktuálně dokončujeme výběr zastupující právní kanceláře a také komunikačního partnera,” podotkl šéf čínského podniku.
Energetický Holding Malina, který je v současnosti kvůli problémům se zajištěním velkého množství zakázek na fotovoltaiku v úpadku, chce dokončit všechny rozdělané zakázky. Celkově jde o přibližně 1500 instalací v různé fázi rozpracovanosti. O dalších 2300 zakázkách, u nichž ještě nebyla zahájena instalace, ale byly vybrány zálohy, plánuje firma rozhodnout do konce června.
Malina chce dokončit rozdělané zakázky, je jich na 1500
Zprávy z firem
Podpora od čínské vlády
Firma Alpha Solar systems je v současné době v úpadku. Insolvenční návrh podala firma Dratel, která jí dodávala materiál, školila dělníky a sama i některé elektrárny klientům Alpha Solar systems instalovala. Podle informací Dratelu v insolvenčním rejstříku vybrala Alpha Solar systems od klientů zálohy v řádu desítek milionů korun. Jediným majitelem Alpha Solar systems je nyní podle obchodního rejstříku třiapadesátiletý Petr Nečas z Brna. V září na svém webu varoval před jednáním Alpha Solar systems Státní fond životního prostředí (SFŽP).
Společnost Goodhao, která sídlí ve městě Wu-si v pobřežní provincii Ťiang-su na východě Číny, se zabývá především investicemi do infrastruktury, investicemi a prodejem vozidel s alternativním pohonem, výrobou a prodejem fotovoltaických zařízení, investicemi a prodejem větrných elektráren, koncových elektráren na skladování energie, investicemi a prodejem polovodičů, biomedicínou a dalšími obory. Základní kapitál firmy je 100 milionů jüanů, v přepočtu zhruba 320 milionů korun.
Společnost má investiční podporu a je financována z provinčních i vládních čínských fondů. Nedávno podepsala smlouvu o strategické spolupráci s čínskou společností FoxEss, která je jedním z největších světových výrobců měničů napětí a baterií.
Vývoz automobilů z Evropy a z Asie prudce roste. Zejména však díky tomu, že Spojené státy a další země poskytují dotace na nákup elektromobilů. Prodejci navíc doplňují zásoby, které ani teď nedosahují úrovně před pandemií covid-19. Rozmach obchodu s automobily je v kontrastu s širším vývojem exportu, který naopak slábne, a to hlavně kvůli zpomalování světové ekonomiky. Tento trend nabízí pohled na to, jak snahy západních zemí o stimulace domácí výroby a odmítání fosilních paliv způsobují změny ve světovém obchodě, uvedl deník The Wall Street Journal (WSJ).
Dotovaný růst. Světový vývoz aut stoupá díky státním podporám elektromobility
Zprávy z firem
Italská premiérka Giorgia Meloni do konce roku plánuje splnit předvolební slib, že Itálie odstoupí od čínské iniciativy Pás a stezka. Proti spolupráci evropských zemí a Číny se staví také USA. Středoevropská veřejnost je ale rozdělená v názoru na to, jak vlastně řídit ekonomické vztahy s Čínou. Průzkum veřejného mínění, který provedla společnost CEPER ve 12 zemích regionu, ukazuje, že největšími fanoušky spolupráce s Čínou jsou Srbové, Slovinci a Bulhaři, naopak čínský vliv chtějí nejvíce omezovat v Rumunsku, Česku a na Slovensku.
Mnozí Evropané včetně Čechů chtějí omezit spolupráci s Čínou. Proti jsou Srbové či Bulhaři, ukázal průzkum
Politika
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.