Panasonic prodal podíl v Tesle, vydělal miliardy
Japonská společnost Panasonic v uplynulém finančním roce prodala celý svůj podíl v americkém výrobci elektromobilů Tesla. Obdržela za něj asi 400 miliard jenů (téměř 77 miliard korun). Panasonic je hlavním dodavatelem lithium-iontových baterií pro vozy Tesla, jeho bateriová divize je na této automobilce silně závislá. Japonský výrobce se snaží tuto závislost snížit. Získané peníze využije na investice do svého dalšího růstu.
Prodej akcií partnerství s Teslou neovlivní, dodal mluvčí japonské firmy. Její krok ale přichází v době, kdy se automobilka snaží rozšířit dodavatele baterií. Tesla uzavřela dohody s jihokorejskou LG Energy Solution a s čínskou CATL, která podle agentury Reuters plánuje výstavbu závodu v Šanghaji poblíž výrobního závodu Tesly.
Panasonic v roce 2010 koupil 1,4 milionu akcií Tesly za 21,15 dolaru za akcii. Za celý podíl tak zaplatil asi 30 milionů dolarů. Na konci března 2020 cena tohoto podílu činila 730 milionů dolarů. Od té doby se cena akcií zvýšila téměř sedminásobně a ve čtvrtek uzavřela na 679,82 dolaru.
Panasonic začátkem tohoto roku oznámil, že koupí zbývající akcie americké softwarové společnosti Blue Yonder, kde už má podíl. Hodnota transakce je 7,1 miliardy dolarů.
Panasonic v tomto fiskálním roce, který začal v dubnu, očekává růst čistého zisku o 27,2 procenta na 210 miliard jenů. Pomoci mu v tom má růst v automobilovém segmentu, kam spadají i baterie pro elektromobily Tesla, uvedla agentura Kjódó.
Model S Plaid z produkce Tesly zrychlí z nuly na 60 mil za hodinu, což odpovídá zhruba 100 kilometrům za hodinu, za 1,99 vteřiny. Maximální rychlost vozu dosahuje 320 kilometrů za hodinu a dojezd má asi 630 kilometrů.Tesla triumfuje s Model S Plaid, je to nejrychlejší elektroauto
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.