Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Panasonic prodal podíl v Tesle, vydělal miliardy

Tesla, ilustrační foto
Pixabay
 ČTK

Japonská společnost Panasonic v uplynulém finančním roce prodala celý svůj podíl v americkém výrobci elektromobilů Tesla. Obdržela za něj asi 400 miliard jenů (téměř 77 miliard korun). Panasonic je hlavním dodavatelem lithium-iontových baterií pro vozy Tesla, jeho bateriová divize je na této automobilce silně závislá. Japonský výrobce se snaží tuto závislost snížit. Získané peníze využije na investice do svého dalšího růstu.

Prodej akcií partnerství s Teslou neovlivní, dodal mluvčí japonské firmy. Její krok ale přichází v době, kdy se automobilka snaží rozšířit dodavatele baterií. Tesla uzavřela dohody s jihokorejskou LG Energy Solution a s čínskou CATL, která podle agentury Reuters plánuje výstavbu závodu v Šanghaji poblíž výrobního závodu Tesly.

Panasonic v roce 2010 koupil 1,4 milionu akcií Tesly za 21,15 dolaru za akcii. Za celý podíl tak zaplatil asi 30 milionů dolarů. Na konci března 2020 cena tohoto podílu činila 730 milionů dolarů. Od té doby se cena akcií zvýšila téměř sedminásobně a ve čtvrtek uzavřela na 679,82 dolaru.

Panasonic začátkem tohoto roku oznámil, že koupí zbývající akcie americké softwarové společnosti Blue Yonder, kde už má podíl. Hodnota transakce je 7,1 miliardy dolarů.

Panasonic v tomto fiskálním roce, který začal v dubnu, očekává růst čistého zisku o 27,2 procenta na 210 miliard jenů. Pomoci mu v tom má růst v automobilovém segmentu, kam spadají i baterie pro elektromobily Tesla, uvedla agentura Kjódó.

Tesla představila nový Model S Plaid.

Tesla triumfuje s Model S Plaid, je to nejrychlejší elektroauto

Model S Plaid z produkce Tesly zrychlí z nuly na 60 mil za hodinu, což odpovídá zhruba 100 kilometrům za hodinu, za 1,99 vteřiny. Maximální rychlost vozu dosahuje 320 kilometrů za hodinu a dojezd má asi 630 kilometrů.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme