Vlivný ekonomický server vysekl poklonu pražské Paralelní Polis. Je to místo, odkud se šíří „virus kryptosvobody“, míní
Bývalá rozsáhlá továrna v Praze-Holešovicích pulsuje kolektivní energií aktivistů za digitální práva, „cypherpunkerů“ posedlých soukromím a kryptuvěrných ideologů. Paralelní Polis funguje jako živý příklad toho, jak by svět mohl vypadat – vzorek decentralizované a vzdorovité technologie navržené tak, aby fungovaly mimo dosah vlád, zákonů a centrálních bank. Polis je místo, kde se sbíhají technologie, filozofie a aktivismus, vysekl poklonu pražskému projektu zpravodajský server CNBC.
V roce 2007 se skupina českých „uměleckých partyzánů“ Ztohoven nabourala do živého přenosu z webové kamery České televize zachycující počasí v Krkonoších. Uprostřed živého vysílání mohli překvapení diváci sledovat imitaci výbuchu jaderné bomby. Tento žert byl jedním z mnoha v průběhu desetiletí, které měly vyprovokovat diváky a podpořit pocit odporu a revolty proti předepsaným společenským normám. Ztohoven od té doby přidali do svého arzenálu kryptoanarchii a hackerství – a to vše nachází útočiště v Praze v rekonstruované tovární budově zvané Paralelní Polis neboli „paralelní svět“, napsal server CNBC.
Polis jako vzor decentralizovaného světa
Název vzdává hold českému filozofovi a disidentu Václavu Bendovi, který toto slovní spojení vymyslel v 70. letech jako způsob, jak popsat vznikající undergroundovou „druhou“ kulturu tiše rozvracející vládnoucí komunistický režim. Paralelní svět Ztohoven ale nabízí jiný druh anarchie – funguje jako živý příklad toho, jak by svět mohl vypadat, jako vzorek decentralizované a vzdorovité technologie navržené tak, aby fungovaly mimo dosah vlád, zákonů a centrálních bank, dodal CNBC.
Trh s kryptoměnami se v prvním pololetí zotavil a celková tržní kapitalizace kryptoměn se na konci období dostala na 1,17 bilionu dolarů (25,5 bilionu korun). Objem obchodů s nejznámější kryptoměnou bitcoin se přitom zvýšil o 185 procent. Ve své analýze to uvádí největší kryptoměnová burza Binance.Ještě před rokem to vypadalo na pořádnou krypto zimu. Bitcoin a spol. jsou ale už zase v kurzu
Trhy
Je to místo, kde kryptografie neboli šifrování nahrazuje kontrolu, kryptoměna nahrazuje běžné měny a o kontroverzních konceptech se nejen diskutuje, ale jsou uskutečňovány lidmi, které jejich ideologie spojuje dohromady. „Závazek Polis k soukromí, svobodě a suverenitě je v souladu se základními principy hnutí Web3,“ řekl CNBC Dan Ligocký, manažer projektů, které mají hluboké vazby na komunitu kolem etherea. „Jsme zde, abychom podpořili ekosystém a jsme otevřeni spolupráci s kýmkoli, jehož étos je v souladu s naším,” dodal.
Od Lobkowicze po zakladatele etherea
Rozsáhlá továrna přeměněná na fórum skutečně pulzuje kolektivní energií aktivistů za digitální práva, cypherpunkerů posedlých ochranou soukromí a kryptuvěrných ideologů. A navštěvují jej různorodí obyvatelé počínaje princem Williamem Lobkowiczem, který patří k propagatorům krypta a NFT, až po spoluzakladatele etherea Vitalika Buterina. Polis je místo, kde se sbíhají technologie, filozofie a aktivismus, uvedl CNBC.
Je zástupcem nejmladší generace Lobkowiczů. William Rudolf vystudoval Harvard, má nesmírné charisma a vystupuje jako opravdový šlechtic. V rodině má na starosti digitální aktivity a uspořádal první velkou akci u nás věnovanou digitálnímu umění, neboli takzvaným NFT. „Investiční potenciál NFT pro mě není až tak podstatný. V tuto chvíli hlavně experimentujeme a objevujeme možnosti, které tato moderní forma nabízí, a řešíme, jak je budeme moci využívat pro uchování našich sbírek,” říká William Rudolf Lobkowicz v rozhovoru pro newstream.cz.NFT CryptoPunk nevlastním, to je drahé i na mě, říká mladý Lobkowicz
Leaders
Franšízy Polis již vyrostly ve Vídni, Barceloně a dvou slovenských městech – důkaz trvalé přitažlivosti anarchie. Vídeňská pobočka jde tak daleko, že se sama označuje za živý příklad toho, jak „se šíří virus kryptosvobody Paralelní Polis“.
Nejen kryptoměny, ale i biohacking
Tato centra sdílejí určité fyzické rysy – jsou zde k pronájmu co-workingové stoly, konferenční sály pro hackathony a setkání zaměřená na blockchain, stejně jako prostory věnované experimentálním technologiím, kde můžete třeba fušovat do 3D tisku a laserových řezů. A kromě pořádání pravidelných bitcoinových a ethereových setkání pořádá bratislavská pobočka také sezení věnovaná biohackingu – neboli rozšiřování lidského těla o technologie vytvořené na míru s cílem vytvořit nový druh „nadlidí".
Vše o biohackingu čtěte zde:
Praha v čele kryptodění
Projektu Polis pomáhá to, že Praha má dlouhou historii v získávání nejlepších talentů v kryptosektoru. Česká metropole je domovem první hardwarové peněženky na světě a prvního sdružení pro společnou těžbu bitcoinů. Bitcoin je akceptován v Alze, jednom z největších maloobchodních řetězců v zemi, stejně jako ve stovkách dalších menších podniků. Město je také hostitelem významných mezinárodních konferencí, které do Česka každoročně přitahují tisíce lidí.
Krach jedné z nejvýznamnějších kryptoburz FTX otřásla loni ke konci roku trhem a způsobila pád dalších firem v oboru. Nové vedení firmy nyní i přes soudní vyšetřování firmy a ztrátu miliard dolarů z účtů FTX jedna s investory o znovuobnovení provozu, i když nejspíše pod jiným jménem, uvedl The Wall Street Journal. Zkrachovalá kryptoburza FTX otřásla trhem. Nyní jedná o obnovení činnosti, byť pod jiným jménem
Zprávy z firem
„Celkově je bitcoinová komunita v České republice velmi silná, zvláště když se přepočítá na obyvatele,“ řekl serveru Josef Tětek, kryptoekonom a bitcoinový analytik u poskytovatele hardwarových peněženek Trezor. „Česky mluvících obyvatel je kolem 10 milionů. Nejoblíbenější český bitcoinový youtuber se může pochlubit 90 tisíci odběrateli, přičemž každoroční bitcoinová konference s názvem Chaincamp, která se koná pouze v češtině, přiláká i v době medvědího trhu kolem 2000 návštěvníků," dodal.
Letos v létě pořádaly se v Praze konaly dva velké kryptosummity ETHPrague a BTCPrague, a to ve stejný týden. Byla tam některá z nejpozoruhodnějších jmen v bitcoinovém ekosystému včetně Buterina, po celém městě se konaly akce doplňující duální kryptokonference. „ETHPrague znovu potvrdilo mé přesvědčení, že budoucnost internetu je vytvářena živoucí globální komunitou vizionářů, vývojářů a podnikatelů,“ uvedl Ligocký. „Společně se snažíme odemknout neomezené možnosti, které před námi leží v této decentralizované sféře. A ETHPrague je jen začátek,“ řekl s tím, že pracují na dalších akcích po celé Evropě pro všechny , kteří sdílejí stejnou vizi.
Více o kryptoměnách čtěte zde:
Firmy z odvětví kryptoměn volají po jednotné globální regulaci, která by nahradila dosavadní přístup. Ten je podle nich nepromyšlený a podobá se spíš nahodilému hašení požárů. Někteří ze zástupců těchto firem to řekli na konferenci, kterou v Londýně pořádal list Financial Times.Svět kryptoměn volá po vlastní regulaci. Bez ní další investoři nepřijdou
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.