Peking škodí byznysu. Tencent vypadl z desítky nejhodnotnějších firmem

Čínská internetová společnost Tencent Holdings ztratila desátou pozici v žebříčku nejhodnotnějších firem světa, který sestavuje agentura Bloomberg. V první desítce tak nezůstal žádný čínský podnik. Čínské technologické firmy výrazně oslabují kvůli regulačním zásahům Pekingu.
Akcie Tencentu dnes na burze v Hongkongu odepsaly půl procenta, a tržní hodnota společnosti tak klesla na 556 miliard dolarů (bezmála 12 bilionů korun). Čínská internetová společnost si z hlediska tržních kapitalizací prohodila pozici s americkým výrobcem čipů Nvidia.
Na celý týden se zastaví výroba ve všech třech tuzemských závodech mladoboleslavské automobilky Škoda Auto. Odstávka kvůli nedostatku čipů začne v pondělí 27. září. Plná výroba včetně přesčasů se podle šéfa odborů do konce roku nerozjede.
Škodě Auto opět došly čipy, na týden zcela odstaví výrobu
Zprávy z firem
Je to poprvé od roku 2017, co v žebříčku nefiguruje žádná čínská společnost. Už dříve tento rok z první desítky vypadl vlivem zásahů regulačních úřadů čínský internetový prodejce Alibaba. Regulace se rychle rozšířila z antimonopolních opatření a oblasti internetového obchodu do sektoru doučování, zabezpečení dat a internetového obsahu.
Od ledna, kdy akcie Tencentu dosáhly rekordní hodnoty, klesla tržní hodnota této internetové společnosti o 338 miliard dolarů. Index Hang Seng Tech, který sleduje největší technologické firmy kótované na burze v Hongkongu, podává tento měsíc v porovnání dalšími významnými světovými burzovními indexy nejhorší výkon. Dolů ho nejvíce táhnou již zmíněné společnosti Alibaba a Tencent.
Investovat v Číně, nebo se druhé největší ekonomice světa obloukem vyhnout? O to se hádají vlivní investoři George Soros a největší asset manager světa BlackRock.
Investiční titáni BlackRock a George Soros se přou o Čínu
Leaders
Nic nenasvědčuje tomu, že regulační tažení Pekingu záhy skončí. Kampaň se téměř každým dnem rozšiřuje a prohlubuje. Index Hang Seng dnes oslabil čtvrtou seanci za sebou.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.