Personální zemětřesení v Českých drahách. Skončil šéf Bednárik
Po pouhých patnácti měsících skončil ve funkci předsedy představenstva a generálního ředitele Českých drah Ivan Bednárik. Na svou funkci rezignoval k poslednímu únoru na dnešním mimořádném jednání dozorčí rady ČD. Jeho nástupce vzejde z výběrového řízení, do té doby firmu povede dosavadní náměstek pro servis Michal Kraus.
Bednárik důvody svého odstoupení nesdělil, souvisí ale zřejmě i s plánovanými vládními škrty, s nimiž nesouhlasí a jež se přímo dotknou i Českých drah. V představenstvu skončili také jeho místopředseda Václav Nebeský a člen Petr Pavelec, novou členkou vedení se stala šéfka dceřiné firmy Českých drah, společnosti DVI, Blanka Havelková. Dozorčí rada zároveň zvolila svým předsedou ekonoma Miroslava Zámečníka, uvedl po jednání rady ministr dopravy Martin Kupka (ODS).
Odvolání dosavadního generálního ředitele Českých drah Ivana Bednárika je zčásti politicky motivovaným krokem, jakožto přetnutí Babišovy éry. Zčásti ovšem může jít o krok motivovaný ekonomicky. Alespoň někteří členové současné vlády se totiž netají přáním České dráhy alespoň částečně privatizovat. Nic proti by evidentně neměl ani sám premiér Petr Fiala (ODS).Lukáš Kovanda: Odvolání Bednárika může být předehrou k privatizaci Českých drah
Názory
Bednárik byl předsedou představenstva a generálním ředitelem ČD od prosince 2020, kdy v čele společnosti nahradil Nebeského. Předtím Bednárik vedl ČD Cargo. Důvody svého rozhodnutí nekomentoval s tím, že jsou mezi ním a radou. Kromě nesouhlasu s požadovanými úsporami budou zřejmě jedním z důvodů neshod se současným vedením ministerstva i spory ohledně plateb za pozemky ČD, které využívá Správa železnic, a vláda je zřejmě nepovolí.
Dráhy, které hospodaří s vlastním kapitálem a na své podnikatelské riziko, podle Bednárika počítaly s penězi už v podnikatelském plánu dopravce pro tento rok, který vedení předložilo dozorčí radě. Ten tak zřejmě bude muset dopravce přepracovat.
Skupina České dráhy hospodařila v letošním prvním pololetí se ztrátou 217 milionů korun. V meziročním srovnání to představuje výrazné zlepšení.České dráhy umazávají covidovou ztrátu. V pololetí prodělaly 217 milionů
Zprávy z firem
„Z výběrového řízení musí vzejít silný manažer, který stabilizuje hospodaření Českých drah. Zároveň bude jeho úkolem vypořádat se s majetkovými vztahy, nastavit efektivnější strukturu řízení celé skupiny ČD. Zvýšit se má také kvalita poskytovaných služeb národního dopravce. Cestující musí vidět nové a čisté vlaky," řekl Kupka.
Podle Zámečníka vypíšou dráhy výběrové řízení na nového předsedu představenstva do konce tohoto týdne. Podnik po odchodu Bednárika zatím povede dosavadní náměstek Kraus, který je ve vedení státního dopravce od září 2019 a v minulosti vedl například Plzeňské městské dopravní podniky. Kraus se zároveň v představenstvu nově posune na post místopředsedy. V představenstvu jsou dále Jiří Ješeta a nově Havelková.
Stát vyplatil v programu Antivir téměř 50 miliard korun. Příjemci jsou celkem překvapiví, vedle automobilových gigantů třeba prodejci elektroniky, oděvů či moravská kasina. Kdo shrábl covidové miliardy? Automobilky, e-shopy i kasina
Politika
Po výběrovém řízení, které podle Zámečníka skončí nejdříve koncem března, by vedení dopravce mělo být opět pětičlenné. Další člen, který by měl mít na starosti finanční řízení, vzejde podle Zámečníka buď z výběrového řízení, nebo si jej přivede nový šéf představenstva v rámci svého týmu. „Tyto možnosti ještě posoudíme," dodal Zámečník.
Skupina České dráhy, zahrnující osobního i nákladního dopravce a další dceřiné podniky, předloni hospodařila se ztrátou 4,1 miliardy korun. V prvním pololetí loňského roku pak skončila ve ztrátě 217 milionů korun.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.