Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Personální zemětřesení v Českých drahách. Skončil šéf Bednárik

Šéf Českých drah Ivan Bednárik 15. února 2022 rezignoval na svou funkci, a to k poslednímu únoru.
Deml Ondřej (ČTK)

Po pouhých patnácti měsících skončil ve funkci předsedy představenstva a generálního ředitele Českých drah Ivan Bednárik. Na svou funkci rezignoval k poslednímu únoru na dnešním mimořádném jednání dozorčí rady ČD. Jeho nástupce vzejde z výběrového řízení, do té doby firmu povede dosavadní náměstek pro servis Michal Kraus.

Bednárik důvody svého odstoupení nesdělil, souvisí ale zřejmě i s plánovanými vládními škrty, s nimiž nesouhlasí a jež se přímo dotknou i Českých drah. V představenstvu skončili také jeho místopředseda Václav Nebeský a člen Petr Pavelec, novou členkou vedení se stala šéfka dceřiné firmy Českých drah, společnosti DVI, Blanka Havelková. Dozorčí rada zároveň zvolila svým předsedou ekonoma Miroslava Zámečníka, uvedl po jednání rady ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

České dráhy, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Odvolání Bednárika může být předehrou k privatizaci Českých drah

Odvolání dosavadního generálního ředitele Českých drah Ivana Bednárika je zčásti politicky motivovaným krokem, jakožto přetnutí Babišovy éry. Zčásti ovšem může jít o krok motivovaný ekonomicky. Alespoň někteří členové současné vlády se totiž netají přáním České dráhy alespoň částečně privatizovat. Nic proti by evidentně neměl ani sám premiér Petr Fiala (ODS).

Přečíst článek

Bednárik byl předsedou představenstva a generálním ředitelem ČD od prosince 2020, kdy v čele společnosti nahradil Nebeského. Předtím Bednárik vedl ČD Cargo. Důvody svého rozhodnutí nekomentoval s tím, že jsou mezi ním a radou. Kromě nesouhlasu s požadovanými úsporami budou zřejmě jedním z důvodů neshod se současným vedením ministerstva i spory ohledně plateb za pozemky ČD, které využívá Správa železnic, a vláda je zřejmě nepovolí. 

Dráhy, které hospodaří s vlastním kapitálem a na své podnikatelské riziko, podle Bednárika počítaly s penězi už v podnikatelském plánu dopravce pro tento rok, který vedení předložilo dozorčí radě. Ten tak zřejmě bude muset dopravce přepracovat.

ČD Cargo

České dráhy umazávají covidovou ztrátu. V pololetí prodělaly 217 milionů

Skupina České dráhy hospodařila v letošním prvním pololetí se ztrátou 217 milionů korun. V meziročním srovnání to představuje výrazné zlepšení.

Přečíst článek

Z výběrového řízení musí vzejít silný manažer, který stabilizuje hospodaření Českých drah. Zároveň bude jeho úkolem vypořádat se s majetkovými vztahy, nastavit efektivnější strukturu řízení celé skupiny ČD. Zvýšit se má také kvalita poskytovaných služeb národního dopravce. Cestující musí vidět nové a čisté vlaky," řekl Kupka.

Podle Zámečníka vypíšou dráhy výběrové řízení na nového předsedu představenstva do konce tohoto týdne. Podnik po odchodu Bednárika zatím povede dosavadní náměstek Kraus, který je ve vedení státního dopravce od září 2019 a v minulosti vedl například Plzeňské městské dopravní podniky. Kraus se zároveň v představenstvu nově posune na post místopředsedy. V představenstvu jsou dále Jiří Ješeta a nově Havelková.

V dubnu se téměř čtyřapůlnásobně se zvýšila výroba aut.

Kdo shrábl covidové miliardy? Automobilky, e-shopy i kasina

Stát vyplatil v programu Antivir téměř 50 miliard korun. Příjemci jsou celkem překvapiví, vedle automobilových gigantů třeba prodejci elektroniky, oděvů či moravská kasina.

Přečíst článek

Po výběrovém řízení, které podle Zámečníka skončí nejdříve koncem března, by vedení dopravce mělo být opět pětičlenné. Další člen, který by měl mít na starosti finanční řízení, vzejde podle Zámečníka buď z výběrového řízení, nebo si jej přivede nový šéf představenstva v rámci svého týmu. „Tyto možnosti ještě posoudíme," dodal Zámečník.

Skupina České dráhy, zahrnující osobního i nákladního dopravce a další dceřiné podniky, předloni hospodařila se ztrátou 4,1 miliardy korun. V prvním pololetí loňského roku pak skončila ve ztrátě 217 milionů korun.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme