Pfizer a spol. žádají Leyenovou o pomoc

Zhruba tři desítky farmaceutických společností v dopise adresovaném předsedkyni Evropské komise (EK) Ursule von der Leyenové v souvislosti s hrozbou amerických cel žádají o pomoc se zachováním provozu v Evropské unii. Napsal to francouzský list Les Echos. O zavedení cel opakovaně mluvil americký prezident Donald Trump.
Firmy jako Pfizer, Eli Lilly nebo AstraZeneca uvedly, že v Evropě oproti Spojeným státům čelí nákladové nevýhodě. V USA se totiž léky v průměru prodávají za dvojnásobné ceny proti zemím, jako je Francie.
Podniky proto požadují pomoc s udržením provozu v EU kvůli hrozbě amerických cel na dovoz léků. Žádají zjednodušení regulací a úlevy v administrativních procesech, například při provádění mezinárodních klinických studií.
Signatáři také kritizují plánovaný poplatek za čištění odpadních vod od takzvaných mikropolutantů. Varují, že případná americká cla by mohla urychlit přesun farmaceutického průmyslu do Spojených států.
Export zdravotnických a farmaceutických produktů z EU do USA v roce 2023 dosáhl přibližně 90 miliard eur (2,3 bilionu korun), uvedla agentura Reuters.
Trump o záměru zavést cla na farmaceutické produkty hovořil například minulý týden v projevu k republikánskému kongresovému výboru nebo na konci března i na tiskové konferenci k investicím firmy Hyundai v USA. Ve stejném projevu zmínil cla na dovoz aut, která Spojené státy začaly vybírat na začátku dubna.
Šéf německého vydavatelství Axel Springer a miliardář Mathias Döpfner uvedl pro Bloomberg, že by se EU měla domluvit s administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa na „žádných, nebo nízkých clech“ a poté společně vytvořit obchodní alianci, která by se postavila Číně.
EU s USA musejí vytvořit obchodní alianci. A společně se postavit Číně, říká německý miliardář
Leaders
Miliardář, investor a manažer jednoho z největších světových hedgeových fondů se obává zhroucení globálního měnového systému. Důsledky turbulencí v dluhopisech by mohly být pro měnový systém vážnějším šokem, než byla finanční krize v roce 2008, uvedl zakladatel společnosti Bridgewater Ray Dalio v pořadu Meet the Press televize NBC News.
Investorská legenda Ray Dalio: Obávám se, že přijde něco horšího, než jen obyčejná recese
Leaders
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.