Pfizer koupí podíl v rivalovi z Francie. Společně posunou dál vývoj vakcíny proti borelióze

Americká farmaceutická společnost Pfizer investuje 90,5 milionu eur (2,2 miliardy korun) do francouzského výrobce vakcín Valneva, se kterým spolupracuje na vakcíně proti borelióze. Akcie Valnevy v reakci na oznámení investice zpevnily o desítky procent.
Pfizer výměnou za investici získá ve firmě Valneva podíl 8,1 procenta, oznámily firmy. Pfizer získá nové akcie firmy Valneva za cenu 9,49 eura za akcii. Valneva použije zisk z kapitálové investice Pfizeru na další vývoj svého přípravku VLA15 a ve třetím čtvrtletí zahájí třetí fázi studie. Pfizer a Valneva rovněž aktualizovaly podmínky dohody o spolupráci a licenci pro VLA15, kterou oznámily koncem dubna 2020.
„Investice Pfizeru do Valnevy podtrhuje kvalitu práce, kterou jsme společně vykonali v posledních dvou letech, a je výrazným uznáním odborných znalostí Valnevy v oblasti vakcín,” uvedl generální ředitel firmy Valneva Thomas Lingelbach.
Podle upravené dohody bude Valneva nyní financovat 40 procent zbývajících společných nákladů na vývoj. Doposud měla financovat 30 procent. Pfizer pak bude platit firmě Valneva odstupňované licenční poplatky v rozmezí 14 procent až 22 procent. Kromě toho budou licenční poplatky doplněny mimořádnými platbami vycházejícími z kumulativního prodeje, uvedla agentura Reuters.
Akcie firmy Valneva odpoledne na burze v Paříži přidávaly téměř 28 procent a obchodovaly se za více než deset eur.
Kam s obřími zisky z prodeje vakcín? Pfizer si za ně koupí výrobce léku na migrénu Biohaven Pharmaceutical. Cena? Asi 11,6 miliardy dolarů, tedy přibližně 274 miliard korun.
Čtvrtbilionová akvizice. Pfizer koupí výrobce léku na migrénu Biohaven
Zprávy z firem
Pandemie koronaviru se kvůli variantě omikron v prvních týdnech roku znovu přelila světem. Jednotlivé vlády na to zareagovaly nejrůznějšími opatřeními a poptávka po očkování opět vzrostla. Na úspěchu akcií firem produkujících vakcíny se však růst poptávky neprojevil. A cenné papíry všech producentů očkovacích sér od začátku roku padají.
Vakcínové akcie pod tlakem. Od začátku roku Pfizer a spol. investorům prodělávají
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.