Philip Morris ČR i v covidu udržel solidní výsledky. V pololetí vydělal 1,7 miliardy

Společnosti Philip Morris ČR, která je předním výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v zemi, klesl v letošním prvním pololetí meziročně čistý zisk o 0,3 procenta na 1,7 miliardy korun.
Tržby bez spotřební daně a DPH vzrostly o 3,7 procenta na 8,9 miliardy korun. Navzdory pandemii koronaviru a protiepidemickým opatřením zůstaly obchodní výsledky stabilní, uvedla firma na svém webu.
V posledních letech prochází Česko v případě tabákových výrobků nebývalou změnou, která se dá přirovnat k tiché revoluci. Stále více se na úkor klasických cigaret prosazují technologicky modernější alternativy – zařízení na zahřívaný tabák nebo elektronické cigarety a vaporizéry. Je tomu tak zejména u lidí do 35 let.
Češi mění své kuřácké návyky. Přechod od cigaret k alternativám pokračuje
Názory
Objem domácího odbytu zahřívaných tabákových výrobků v České republice a na Slovensku se zvýšil o 0,2 miliardy na celkových 1,3 miliardy kusů. Celkový objem domácího odbytu klesl o 0,7 miliardy na 5,5 miliardy kusů. „Navzdory protipandemickým opatřením zůstala naše výkonnost v první polovině letošního roku solidní,“ uvedla předsedkyně představenstva a generální ředitelka Philip Morris ČR Andrea Gontkovičová. S ohledem na přetrvávající pandemii podle ní zůstává hlavní prioritou zdraví a bezpečnost všech zaměstnanců, jejich rodin, zákazníků a obchodních partnerů.
Podle společnosti pokračuje růst prodeje tabákových náplní HEETS a zařízení IQOS, v nichž se na rozdíl od obvyklých cigaret tabák zahřívá. Úroveň škodlivých a potenciálně škodlivých látek je podle firmy v těchto produktech výrazně nižší. Celkový odhadovaný počet dospělých uživatelů IQOS v obou zemích se k letošnímu 30. červnu zvýšil přibližně o 100 tisíc na celkových 730 tisíc uživatelů. Přibližně 510 tisíc lidí přestalo s kouřením klasických cigaret a přešlo na IQOS.
Zatímco doposud bylo Česko pro obchodníky s nelegálními cigaretami především tranzitní zemí při jejich pašování do západnějších evropských států, postupně se stává jejich cílovou destinací.
Česko je pro pašeráky cigaret cílovou zemí. Může za to zdražování i covid
Money
Celkový kombinovaný trh cigaret a zahřívaných tabákových výrobků v Česku klesl o odhadovaných 10,8 procenta na 7,9 miliardy kusů, hlavně v důsledku nižších prodejů v příhraničních oblastech kvůli protipandemickým opatřením. Celkový trh cigaret poklesl o odhadovaných 12,9 procenta na sedm miliard kusů. Odhadovaný kombinovaný tržní podíl Philip Morris ČR se snížil o 1,5 procentního bodu na 42,9 procenta. Bylo to způsobeno poklesem podílu cigaret, pokračujícím přechodem kuřáků na bezdýmné alternativy a dopadem zákazu prodeje mentolových a kapslových cigaret v roce 2020. Tržní podíl tabákových náplní HEETS ve stejném období vzrostl o 2,1 procentního bodu na 11,6 procenta.
Direct pojišťovna je opět plně v rukou skupiny VIGO Pavla Řeháka. Padesátiprocentní podíl odkoupila od investiční skupiny Odyssey 44 Martina Kúšika.
Direct pojišťovnu opět zcela ovládl její šéf Pavel Řehák
Zprávy z firem
Odhadovaný kombinovaný tržní podíl Philip Morris Slovakia klesl o 1,6 procentního bodu, v důsledku nárůstu tržního podílu HEETS o 3,1 procentního bodu. Celkový kombinovaný trh cigaret a zahřívaných tabákových výrobků na Slovensku meziročně poklesl o 2,6 procenta.
Philip Morris ČR v Česku zaměstnává přes 1000 lidí. S akciemi společnosti se obchoduje na pražské burze.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.