Pivovar Carlsberg kupuje za miliardy britského výrobce nealko nápojů Britvic

Dánský pivovar Carlsberg se dohodl na převzetí britského výrobce nealkoholických nápojů Britvic, zaplatí za něj zhruba 3,3 miliardy liber, tedy téměř 100 miliard korun. Společnost Britvic návrh na převzetí přijala, až když Carlsberg svou nabídku zvýšil. Akvizice je součástí snahy společnosti Carlsberg o diverzifikaci aktivit.
Dánský podnik za každou akcii firmy Britvic podle dohody zaplatí 1315 pencí. Tato částka zahrnuje mimořádnou dividendu 25 pencí na akcii.
Společnost Britvic v červnu odmítla nabídku Carlsbergu, která činila 1250 pencí za akcii. Tato nabídka britský podnik ohodnocovala na 3,11 miliardy liber.
Společnost Carlsberg nyní rovněž oznámila, že koupí od britského provozovatele hospod Marston's menšinový podíl ve společném podniku Carlsberg Marston's Limited. Společnost Marston's podle agentury Reuters uvedla, že za podíl obdrží 206 milionů liber, v přepočtu 6,1 miliardy korun.
Carlsberg je třetím největším producentem piva na světě. Působí také v České republice, kde v roce 2014 koupil jedenapadesátiprocentní podíl v Žateckém pivovaru.
Dánský pivovar Carlsberg vykázal za loňský rok čistou ztrátu 40,79 miliardy dánských korun (zhruba 136 miliard korun), zejména kvůli rozsáhlým odpisům souvisejícím s ruskými aktivy, která podniku loni v létě zabavily ruské úřady. V letošním roce nicméně Carlsberg očekává bez zahrnutí změn v podnikové struktuře a výkyvů měnových kurzů až pětiprocentní nárůst provozního zisku. Firma to uvedla v dnešní výsledkové zprávě.
Dánský pivovar Carlsberg se léčí z ruské kocoviny. Zahojit se zkusí dál v Asii
Zprávy z firem
Dánský pivovar Carlsberg přerušil veškeré vztahy se svými ruskými aktivitami a odmítá s ruskou vládou uzavřít dohodu, která by legitimizovala státní převzetí těchto aktivit, řekl nový šéf Carlsbergu Jacob Aarup-Andersen. Státní převzetí ruských aktivit Carlsbergu označil za krádež, informovala agentura Reuters.
Nový šéf pivovaru Carlsberg zuří. Naše aktivity v Rusku ukradli, uvedl
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.