Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Ploché střechy umožní lepší hospodaření s dešťovou vodou

Ploché střechy umožní lepší hospodaření s dešťovou vodou
Poskytl Wavin Czechia
Newstream & Partner

Letošní léto je důkazem, že změny klimatu jsou skutečností, nejen na papíře. Na jedné straně nás potrápily extrémní letní teploty a s nimi spojené sucho a požáry, na druhé straně jsme byli svědky silných přívalových dešťů, které způsobily mnoho škod, zejména ve městech a zastavěných oblastech.

Dobrou zprávou je, že dopady těchto změn lze mírnit. Praxe ukazuje, že velkých pokroků lze dosáhnout i jen lepším hospodařením s dešťovou vodou. Ta totiž nemusí odtéct kanalizací, ale může pomoci šetřit vodu pitnou a navíc podpořit městskou zeleň, díky níž lze držet na uzdě teplotu, a to i v těch nejžhavějších dnech.

Majitelé nemovitostí by proto měli dešťovou vodu pokud možno akumulovat a následně využívat, anebo, pokud tomu geologické podmínky dovolí, nechat zasakovat na svém pozemku do podloží, tzn. „vracet přírodě“.  K tomu slouží různá vsakovací zařízení, jako jsou povrchové či podzemní nádrže, průlehy či vsakovací šachty. Nově pak lze zásobárny dešťové vody vytvářet i na plochých střechách budov, které ve velkých městech dominují a vzhledem k tomu, že zaujímají až 30 procent jejich plochy, představují velmi zajímavý potenciál. Stačí je osadit novým řešením s názvem PolderRoof, neboli polderová střecha.

V Brně pod Kraví horou vyrostou tři bytovky se zelenou střechou

Tři budovy s celkem 69 byty za 680 milionů postaví brněnská developerská společnost Domoplan v Žižkově ulici v Brně. Podobu projektu vtiskli architekti ze studia Kuba & Pilař. Hotovo má být na začátku roku 2025.

Přečíst článek

Ze zelených budou modrozelené

Toto řešení by mělo podnítit další rozmach a výrazný technologický posun zelených střech. Ty nejsou v ČR žádnou novinkou a jejich výstavba je podporována celou řadou prostředků. V roce 2016 byl například vyhlášen dotační program Nová zelená úsporám, v rámci nějž mohli investoři čerpat finance i na výstavbu zelených střech.

Modrozelené střechy zvyšují hodnotu nemovitostí a přitažlivost celých městských čtvrtí. Poskytl Wavin Czechia

V roce 2019 pak poskytovalo dotace na zelené střechy město Brno a v roce 2020 přistoupily k podpoře zelených střech i Říčany. Díky všem těmto krokům se každoročně daří zvyšovat jejich podíl, v roce 2022 bylo například dokončeno rekordních 396 tisíc metrů čverečních. Důvod této podpory je jasný - zelené střechy mají neoddiskutovatelnou roli při ochraně klimatu, přináší totiž zeleň do silně urbanizovaných oblastí, a přispívají tím nejen k lepšímu ovzduší ve městech, ale i k podpoře přirozeného koloběhu vody v přírodě – dokáží totiž absorbovat značné množství srážkové vody a zajistit její odpaření zpět do ovzduší.

Když se pak s pomocí zmíněného řešení zkombinují s retenční nádrží, která umí srážkovou vodu zachytit a akumulovat a v dobách sucha využít na zavlažování zeleně, výčet přínosů ještě prodlouží. Zatímco běžná zelená střecha zachytí nanejvýš 30 procent srážek, střecha osazená systémem PolderRoof, který zahrnuje vedle samotného akumulačního prostoru i senzory a dešťová čidla, dokáže zachytit a cíleně využít až 90 procent srážkové vody. A takové střeše se pak říká modrozelená.

Češi to zase dokázali. Umějí získat vodu i z extrémně suchého vzduchu. A efektivněji než Američané podporovaní Billem Gatesem

Češi to zase dokázali. Umějí získat vodu i z pouštního vzduchu. A lépe než Američané podporovaní Gatesem

Americká výzkumná společnost Source Global, do níž mimo jiné zainvestoval i Bill Gates, má nyní silného konkurenta z Česka. Firma Karbox, která je součástí průmyslového holdingu CSG miliardáře Michala Strnada, vyvinula násobně výkonnější zařízení na získávání vody z pouštního vzduchu.

Přečíst článek

Vše řídí chytré technologie

Systém PolderRoof pocházející z dílny firmy Wavin, která se dlouhodobě věnuje udržitelnému nakládání s vodou a přispívá i k budování chytrých měst, dokáže aktivně hospodařit s dešťovou vodou bez nutnosti běžné fyzické manipulace. Vystačí si s nízkými a lehkými střešními akumulačními boxy z recyklovaného polypropylenu a moderní technologií v podobě senzorů, meteorologických radarů a řídící jednotky, která shromažďuje a vyhodnocuje data, na jejichž základě dokáže sama rozpoznat, zda nashromážděnou vodu v danou chvíli zadržovat, použít k zavlažování vegetace na střeše nebo zda její hladinu kvůli blížící se srážce snížit.

Technologie umožňuje dosáhnout kladné vodní bilance a zadržet co největší množství vody potřebné nejen pro rostliny, ale i pro odpařování či chlazení budov. Součástí je i webová platforma, díky níž může všechny informace sledovat uživatel a na dálku v případě potřeby měnit nastavení. Řešení je vhodné pro všechny typy plochých střech, ať už ve stávajících nebo nových konstrukcích. V České republice bude k dispozici ke konci roku 2023, dá se tedy očekávat, že modrozelená již brzy vytlačí zelenou. 

Prostředí ve městech s budovami osazenými modrozelenými střechami přináší řadu ekologických i sociálních výhod, je zdravější a lidé se v něm cítí lépe. A v neposlední řadě zkušenosti z měst, kde modrozelené střechy už fungují, ukazují na ještě další nezanedbatelný benefit. Toto řešení zvyšuje hodnotu nemovitostí a přitažlivost celých čtvrtí.

V Modřanech vznikne nová rezidenční čtvrť.

Splachování dešťovou vodou, zelené střechy a soláry. V modřanském brownfieldu vznikne nová čtvrť

Až 47procent úspory pitné vody a schopnost absorbovat až 15 tun uhlíku ročně díky zeleni a zeleným střechám nabídne nově vznikající rezidenční čtvrť v Modřanech. Nejenom díky tomuto projektu se jeho investor dostal do prestižního seznamu Europe's Climate Leaders 2022, upozornil na to deník Financial Times.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Gabriel Marosi, ředitel Sustainability & Climate v Deloitte Česká republika

Expert z Deloitte: Česko nutně potřebuje novou energetickou koncepci. Bez ní zůstane na chvostu Evropy

Přečíst článek
Doporučujeme