Plyn z Ruska odebírat nepřestaneme, uvedl v Petrohradu maďarský ministr zahraničí Szijjártó

Maďarsko je spokojeno se spoluprací s Ruskem v dodávkách zemního plynu a nemá v plánu přestat jej od Moskvy nakupovat. A to navzdory tlaku, který je na Maďarsko v tomto ohledu vyvíjen. Na ekonomickém fóru v Petrohradu to řekl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.
Zatímco země západní Evropy vyvíjejí úsilí, aby se od ruského plynu odpoutaly, Maďarsko na základě 15leté smlouvy podepsané v roce 2021 dostává z Ruska 4,5 miliardy metrů krychlových plynu ročně. Szijjártó dodal, že pro Maďarsko je prioritou zajistit dodávky plynu, který potřebuje, bez ohledu na politické nebo ideologické tlaky.
Do Maďarska teď plyn teče hlavně prostřednictvím plynovodu Turkstream, který Moskvě umožňuje obejít Ukrajinu při přepravě ruského plynu do jižní Evropy.
Maďarsko je jediným členem Evropské unie, jehož lídr, premiér Viktor Orbán, udržuje od ruské invaze na Ukrajinu z února 2022 přátelské vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, uvedla agentura Reuters.
Slovenský premiér Robert Fico nevyužil šanci ke smíru, píší některá slovenská média o prvním veřejném projevu Fica po květnovém pokusu o jeho atentát. Podobně už ve středu reagovali představitelé slovenské opozice.
„Vše při starém“. Fico nevyužil proslovu ke zklidnění situace ve společnosti, píší slovenská média
Politika
Český premiér Petr Fiala dříve uvedl, že Česká republika se brzy úplně zbaví závislosti na energetických surovinách z Ruska. V případě dodávek plynu je podle něj téměř hotovo, po rozšíření ropovodu TAL v příštím roce to očekává rovněž u dodávek ruské ropy a také postupné nahrazení ruského jaderného paliva.
Česko má nyní k dispozici kapacity zkapalněného zemního plynu (LNG) v nizozemském Eemshavenu, kde má do roku 2027 asi tři miliardy metrů krychlových plynu ročně. Česká vláda se také zajímá o vznikající terminál na LNG na německém ostrově Rujána v Baltském moři, který je infrastrukturně výhodný. Region je totiž spojen se Saskem plynovodem OPAL, na který je produktovodem Gazela napojeno Česko. Ruský plyn v minulosti tvořil téměř 97 procent dodávek do Česka.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.