Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Po léku na hubnutí Wegovy je sháňka. Jeho výrobce Novo Nordisk díky tomu zvýšil zisk

Lék na hubnutí Wegovy
ČTK

Poptávka po lécích na hubnutí Wegovy prudce roste. Těží z toho jeho výrobce dánská společnost Novo Nordisk, která se v loňském roce stala nejhodnotnější společností v Evropě. V letošním prvním čtvrtletí vykázala meziroční nárůst zisku o 27 procent na 31,8 miliardy dánských korun, tedy zhruba 107 miliard korun. Server CNBC doplnil, že se prodeje léku na hubnutí Wegovy meziročně více než zdvojnásobily.

Jen v Severní Americe vzrostly celkové tržby společnosti o 35 procent. Především z toho důvodu, že je tam možné lék Wegovy oficiálně používat k léčbě pro snížení kardiovaskulárního rizika u lidí s obezitou. „Jsme potěšeni růstem tržeb v prvních třech měsících letošního roku, který je způsoben zvýšenou poptávkou po našich léčbách cukrovky a obezity na bázi GLP-1,“ uvedl v prohlášení generální ředitel Lars Fruergaard Jørgensen.

Společnost Novo Nordisk také zvýšila svůj výhled na letošní rok a posunula svůj výhled růstu tržeb a také svou prognózu provozního růstu až na třicet procent. Firma však bude muset čelit i zvyšující se konkurenci. Konkrétně ze strany amerického farmaceutického giganta Eli Lilly a řady velkých i menších firem, které se snaží vstoupit na trh.

Tržní hodnota podniku se před zveřejněním čtvrtletních výsledků pohybovala kolem 540 miliard eur (13,6 bilionu korun). Akcie firmy od uvedení přípravku Wegowy na trh ve Spojených státech v červnu 2021 posílily zhruba o 260 procent, uvedla agentura Reuters.

Po zveřejnění hospodářských výsledků akcie firmy oslabovaly, kolem poledne ztrácely zhruba tři procenta. Pokles ceny akcií je podle některých analytiků důsledkem toho, že čtvrtletní tržby podniku zaostaly za očekáváním. Tržby se v prvním čtvrtletí zvýšily o 22 procent na 65,35 miliardy dánských korun.

Převzetí za miliardy

Firma kromě pozitivních výsledků za první čtvrtletí také stihla v tomto období jednu velkou akvizici. Za 1,03 miliardy eur, tedy 26 miliard korun, převzala Novo Nordisk německou biofarmaceutickou firmu Cardior Pharmaceuticals. Díky tomuto kroku zvýší svou nabídku přípravků na kardiovaskulární onemocnění. Firma uvedla, že akvizice je v souladu s cílem firmy rozšířit současné zaměření na léčbu cukrovky a hubnutí.

Firma Cardior vlastní sloučeninu označovanou CDR132L, která je nyní uprostřed druhé fáze klinických studií pro léčbu srdečního selhání. Má zastavit a částečně zvrátit průběh onemocnění u lidí trpících srdečním selháváním, což by mohlo dlouhodobě zlepšit srdeční funkci.

Novo Nordisk se rozhodla vložit velkou část výnosů z prodeje svých léků Wegovy a Ozempic, který se používá na cukrovku, do nových experimentálních přípravků. Její poslední transakce se zaměřují na kardiovaskulární onemocnění, která jsou celosvětově nejčastější příčinou úmrtí. Transakce s firmou Cardior je podle agentury Bloomberg sedmým případem z poslední doby, kdy společnost Novo Nordisk uvedla, že se v akvizicích zaměří mimo jiné výslovně na tuto oblast.

Přichází další lék na hubnutí. A je ještě lepší než ty současné

Přichází další lék na hubnutí. A je ještě lepší než ty současné

Tlouštíků je na světě víc než lidí trpících podvýživou. Většina z nich by chtěla zhubnout – a zaplatit za to celkově miliardy dolarů. Tuto bonanzu nyní ovládly dvě farmaceutické firmy s „opravdovými“, tedy schválenými a prokazatelně fungujícími léky. Jedna z nich se nyní chystá posílit své postavení dalším medikamentem, který slibuje, že bude ještě účinnější a než ty současné a bude se i příjemněji užívat.

Přečíst článek

Ozempic

Ozempic roztáčí šedou ekonomiku. Padělky léků i poradenství

Zázračné léky na hubnutí, které měly původně jen léčit cukrovku, rozpoutaly horečku nejen ve farmaceutickém průmyslu. Roztáčejí také kolesa šedé ekonomiky. A více či méně zaručené rady, jak je užívat či zabránit jejich nežádoucím účinkům, jsou vítaným byznysem i pro influencery. Stále častější padělky Ozempiku či Wegovy nedají spát ani kriminalistům.

Přečíst článek

Salát, zdravá strava

Biohacking: Člověk je zvíře závislé na salátech. Tedy, měl by být

Listová zelenina patří mezi nutričně nejbohatší druhy potravin v poměru ke kalorické zátěži. Je tedy vhodná pro konzumaci při hubnutí, protože díky vysokému obsahu vlákniny a mikronutrientů zasytí a také není potřeba nijak omezovat konzumaci. A čím zbarvenější zelenina, tím více prospěšných látek obsahuje.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme